środa, 23 października 2019

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

W Rybniku modernizują oświetlenie. Będzie jaśniej i taniej

24.03.2017 08:41 | 0 komentarzy | pm

Za 2 mln zł zmodernizowane zostaną 414 punkty świetlne. 

W Rybniku modernizują oświetlenie. Będzie jaśniej i taniej
Fot. Lucyna Tyl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wzdłuż sześciu rybnickich dróg modernizowane jest oświetlenie uliczne. Trwająca przebudowa oświetlenia na ulicach: Budowlanych, Reymonta, Plac Armii Krajowej, 3 Maja, Kościuszki i Piłsudskiego, wpłynie na znaczne zmniejszenia energochłonności oświetlenia na tych ulicach. W ramach inwestycji w 414 punktach świetlnych stare oprawy oświetleniowe wymienione zostaną na nowoczesne oprawy typu LED. Wymienione zostaną zarówno lampy oświetlające drogę jak i chodnik.

Zamontowany zostanie też inteligentny system sterowania oświetleniem, obejmujący wszystkie zmodernizowane punkty świetlne. Oświetlenie uliczne wyposażone w taki system potrafi automatycznie dopasowywać się do potrzeb użytkownika, dzięki czemu można osiągnąć oszczędności nawet 30 proc.

– Istniejące oświetlenie drogowe Rybnika w większości wybudowane zostało kilkadziesiąt lat temu. Od tego czasu wymieniano jedynie oprawy, które obecnie wykonane są w technologii sodowej. Problemem był też stan techniczny niektórych słupów. W ramach realizowanej inwestycji funkcjonujące dziś przy ulicy Budowlanych, Reymonta oraz Placu Armii Krajowej słupy betonowe zostaną zdemontowane, a ich miejsce zajmą nowe, stalowe, w kolorze grafitowym. Na ten sam kolor zostaną pomalowane, poddane renowacji niebieskie dziś słupy, na ulicach Kościuszki i Piłsudskiego – informuje Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika.

Prace powinny zakończyć się do końca kwietnia, a realizuje je wybrana w przetargu firma OBI Complex Rafał Zgoda. Koszt modernizacji oświetlenia to blisko 2 mln zł, z czego 85 proc. dofinansowuje Unia Europejska, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Rezultatem całej inwestycji ma być zmniejszenie zapotrzebowania na energię o 152,96 MWh rocznie, co przełoży się na redukcję emisji CO2 o 127,11 ton rocznie.