środa, 20 czerwca 2018

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Ostre strzelanie wojsk specjalnych

23.03.2017 19:08 | 2 komentarze | mak

Ostra amunicja, materiały wybuchowe i sprzęt bojowy, jakiego żołnierze wojsk specjalnych używali m.in. na misji w Afganistanie – wszystko to było wykorzystywane podczas ćwiczeń w starych Nieboczowach.

Ostre strzelanie wojsk specjalnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1 marca wojsko prowadziło ćwiczenia na terenie starych Nieboczów. Za ich organizację odpowiadało Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie (DKWS). Jednostkami podległymi DKWS są m.in. Jednostka Wojskowa GROM, Jednostka Wojskowa NIL, Jednostka Wojskowa Komandosów czy Jednostka Wojskowa AGAT z Gliwic. DKWS nie chce jednak zdradzać, które jednostki były na miejscu. – W szkoleniu biorą udział żołnierze Wojsk Specjalnych, jednak ze względu na charakter ćwiczeń, nie możemy podać, z jakiej jednostki są to żołnierze – informuje płk Krzysztof Łukawski, rzecznik prasowy DKWS. Z naszych informacji wynika jednak, że w Nieboczowach ćwiczyli żołnierze m.in. gliwickiego AGAT–u. Obecność pododdziałów tej jednostki na ćwiczeniach w Nieboczowach udało nam się potwierdzić m.in. na podstawie wykonanych przez nas zdjęć sprzętu (wozy Oshkosh M–ATV, będące na wyposażeniu AGAT–u), a także na podstawie informacji uzyskanych w samej jednostce. O obecności żołnierzy z Gliwic mówili również nasi rozmówcy w Nieboczowach.

Strzelali na ostro

Co ciekawe, w czasie ćwiczeń używana była ostra amunicja. – W tego typu ćwiczeniach żołnierze wojsk specjalnych używają ostrej amunicji, ale są również używane materiały wybuchowe i sprzęt bojowy, jakiego żołnierze wojsk specjalnych używali m.in. na misji w Afganistanie. Nie mniej jednak wszystko jest realizowane z zachowaniem restrykcyjnych warunków bezpieczeństwa – podkreśla rzecznik. Nasza czytelniczka napisała nam maila, w którym stwierdziła, że podczas ćwiczeń od huków trzęsą się drzwi w jej domu w Lubomi.