środa, 24 lutego 2021

imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy

RSS

WAŻNE:

Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy? 3 pomysły, które powinieneś wziąć pod uwagę

22.03.2017 20:58 | 1 komentarz | (s)

Szykujesz się do mniejszej albo większej inwestycji? Szukasz pieniędzy na rozwój biznesu, albo remont biura? Świetnie, bo mamy dla ciebie przynajmniej 5 pomysłów na to, w jaki sposób sfinansować zakup maszyn, sprzętu lub materiałów handlowych.

Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy? 3 pomysły, które powinieneś wziąć pod uwagę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Trzy pomysły na utrzymanie płynności firmy

Pomysł 1: Dodatkowy udziałowiec i przekształcenie DG w spółkę

Pomyśl, czy nie warto byłoby przekształcić swoją jednoosobową działalność gospodarczą w sp. jawną, komandytową lub spółkę z ograniczoną działalnością po to, aby włączyć do niej wspólnika. Być może w perspektywie krótkoterminowej nie wydaje ci się to konieczne, ale badania dowodzą, że firmy, na które składają się przynajmniej dwie osoby fizyczne osiągają średnio o 38% [1] wyższy zwrot na kapitale w perspektywie 5 lat.

Statystycznie takie podmioty o 20% [2] rzadziej ogłaszają upadłość w porównaniu do właścicieli jednoosobowych DG.

[1] [2] Na podstawie: Urban Business Statistics v. 1.01 z rynku amerykańskiego na III kw. 2016 r.

Pomysł 2: Pożyczka gotówkowa lub kredyt obrotowy na rachunku

Jeśli już teraz potrzebujesz kilku tys. złotych i nie chcesz dzielić się zyskami ze wspólnikiem, zawsze możesz rozważyć podstawowe produkty finansowe dostępne na rynku.

A: Kredyt obrotowy na firmowym ROR

Kredyt obrotowy wydaje się nam dobrym pomysłem, jeśli wiesz, że masz stałe przychody, ale ze względu na specyfikę branży, masz trudności z płynnością finansową lub też twoi partnerzy nie płacą wszystkich faktur VAT w czasie.

Uwaga: rozwiązanie tylko dla zorganizowanych przedsiębiorców; jeśli nie będziesz na bieżąco monitorował przychodów i rozchodów, w krótkim czasie możesz stracić płynność finansową.

B: Pożyczka gotówkowa pod zastaw samochodu

Dysponujesz ruchomościami? Złóż wniosek o pożyczkę gotówkową – w zamian za zabezpieczenie umowy autem, możesz liczyć na preferencyjne warunki finansowania. Na spłatę będziesz miał 12, 24 lub 36 miesięcy w zależności od twoich oczekiwań. Więcej o tym, czym różni się pożyczka gotówkowa pod zastaw samochodu od kredytu bankowego i lombardu czytaj na blogu autokapital.pl.

C: Leasing operacyjny lub finansowy na zakup maszyn, finansowanie pracowników

Leasing to realna oszczędność podatkowa i operacyjna, ale pod warunkiem, że masz ściśle określone potrzeby. Z leasingu sfinansujesz inwestycję w park maszynowy, zakup maszyn i samochodów, wynajem pracowników (krótko- i długoterminowo) oraz wiele innych.

Pomysł 3: Programy dotacji UE lub UP

Zorientuj się, czy nie przysługują ci dotacje z tytułu regionalnych lub ogólnopolskich programów dotacji z Unii Europejskiej i Urzędu Pracy.

W zależności od programu, obszaru działalności (PKD), możesz liczyć od 20-40 tys. złotych z UP do kilkuset tys. złotych w ramach programów UE (dofinansowań jednorazowych, bezzwrotnych lub kredytów celowych na preferencyjnych warunkach).

Materiał zewnętrzny