Sobota, 7 grudnia 2019

imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona

RSS

Ważni goście, piękne mowy, kwiaty i medale. Racibórz świętuje jubileusz 800-lecia praw miejskich

21.03.2017 19:20 | 1 komentarz | żet

Za nami uroczysta Sesja Rady Miasta Racibórz. Na liście gości znaleźli się m.in. minister, senator, poseł, marszałek, biskupi, politycy samorządowi, radni, biznesmeni. Po okolicznościowych przemówieniach wręczono medale i tytuły "Zasłużony dla Miasta Raciborza".

Ważni goście, piękne mowy, kwiaty i medale. Racibórz świętuje jubileusz 800-lecia praw miejskich
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Honor gospodarza uroczystości przypadł w udziale Henrykowi Mainuszowi, który w tej kadencji przewodzi Radzie Miasta Racibórz. W swoim krótkim przemówieniu odwołał się do bogatej historii miasta i zaapelował do obecnych o "wspólne działanie" dla dobra miasta. - Niech każdy na miarę swoich możliwości i aspiracji dołoży cegiełkę dla dobra Raciborza - powiedział H. Mainusz.

Mirosław Lenk o historii, aquaparku i drodze Racibórz - Pszczyna

Po nim głos zabrał prezydent Mirosław Lenk, który przeszedł od historii do współczesności. - Praca, szkoła, dom, czas wolny. Tworzymy warunki, by każdy człowiek mógł to znaleźć w Raciborzu - powiedział M. Lenk. Prezydent Raciborza zwrócił uwagę przy tym uwagę na inwestycje w strefy ekonomiczne, które mają na celu przyciągnięcie firm i tworzenie nowych miejsc pracy, rozbudowaną sieć przedszkoli i szkół, budowę nowych mieszkań, a także takie miejsca jak aquapark czy sukcesywnie zagospodarowywane bulwary nadodrzańskie, z których młodzi ludzie chętnie korzystają w czasie wolnym.

W swoim przemówieniu odniósł się również do planów budowy drogi Racibórz - Pszczyna. - Ta droga sprawi, że Racibórz będzie mógł grać w tej samej lidze, co inne miasta, które mają dostęp do autostrady - powiedział.

List Andrzeja Dudy i zazdrość marszałka Saługi

Minister Andrzej Dera odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Głowa Państwa pogratulowała jubileuszu wszystkim pokoleniom mieszkańców Raciborza, dzięki którym miasto w ciągu wieku rosło, podnosiło się z klęsk i rozwijało.

- Gdybym był raciborzaninem, to byłbym dzisiaj bardzo dumny, a że nie jestem... To jestem zazdrosny, bo dobrze żyć w mieście, które istnieje od 20 pokoleń - to z kolei słowa Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi, który przyznał, że "nie byłoby Śląska, gdyby nie Racibórz". - Ta droga jest na pewno potrzebna - odniósł się do słów prezydenta Mirosława Lenka.

Szczęść Boże!

Ostatnim z oficjeli, który zabrał głos w pierwszej części uroczystości był metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Przywołał on słowa Zbigniewa Herberta: jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden/on będzie niósł Miasto w sobie po drogach wygnania/on będzie Miasto.

- Autor mówi o tym, że miasto to ludzie. Jakże nie myśleć więc z wdzięcznością o tych, którzy to miasto budowali i odbudowywali - powiedział W. Skworc. - Szczęść Boże! Niech te słowa będą skuteczne w odniesieniu do miasta Raciborza - zakończył metropolita katowicki.

Zasłużeni dla Miasta Raciborza

Następnie przystąpiono do wręczenia medali i tytułów "Zasłużony dla Miasta Raciborza". Otrzymali je Piotr Libera (nauczyciel, muzyk i dyrygent), prof dr hab. Joachim Raczek (pierwszy rektor PWSZ Racibórz), Lucyna i Marek Rajczykowscy (lekarze prowadzący raciborskie hospicjum), Marian Szlapański (weteran Armii Krajowej, wieloletni prezes PKO w Raciborzu) oraz ks. Jan Szywalski (proboszcz ze Studziennej, publicysta "Nowin Raciborskich").

- Sdecznie dziękujemy za to wyróżnienie, ponieważ otrzymać je w dobie, gdy tak ważna jest ekonomia i zysk,  to zaszczyt. Cieszy nas fakt, że został nagrodzony pion reprezentujący sztukę, duchowieństwo i człowieka. To co robimy, robimy z przekonaniem i zaangażowaniem dla społeczeństwa. Ten medal potwierdza, że nasza praca ma sens – dziękowała w imieniu wszystkich wyróżnionych Lucyna Rajczykowska.

W dalszej części uroczystości o historii Raciborza opowiedzieli prof. Antoni Barciak z Polskiego Towarzystwa Historycznego, Paweł Newerla oraz Grzegorz Wawoczny. Całość zwieńczył koncert kwartetu Akademos.

Wojtek Żołneczko


Zorganizowana 21 marca w raciborskim muzeum uroczysta Sesja Rady Miasta Racibórz ściągnęła do miasta wielu gości, wśród których znaleźli się m.in. minister Andrzej Dera, senator Adam Gawęda, poseł Czesław Sobierajski, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Nie zabrakło biskupów: abp. Wiktora Skworca, bp. Pawła Stobrawy oraz bp. Jana Kopca.

Na liście zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele władz samorządowych powiatu raciborskiego i regionu, a także dyrektorzy i członkowie zarządu takich firm jak Eko-Okna, Mieszko, SGL Carbon, Rameta, Rafako orazRaciborskiej Izby Gospodarczej. Obecni byli również byli samorządowcy, komendanci służb mundurowych, radni i byli samorządowcy. Szczegóły w dołączonej do artykułu galerii.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

Senator IX kadencji

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.