Wtorek, 25 lutego 2020

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Kultura

O Bogu, rodzinie i Jehowie pisze ks. Jan Szywalski

19.03.2017 06:30 | 0 komentarzy | red

- Z judaizmem i islamem łączy nas wiara w jednego Boga, ale tylko chrześcijanie wierzą, że w Bożej naturze są trzy Osoby - pisze ks. Jan Szywalski.

O Bogu, rodzinie i Jehowie pisze ks. Jan Szywalski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wierzymy w jednego Boga w trzech Osobach. Jest to wiara specyficznie chrześcijańska. Inne religie, jak judaizm czy islam, dzielą z nami wiarę w jednego Boga, ale nie w Trójcę Świętą.

Spotkanie z muzułmaninem

Przed laty prowadząc naukę przedślubną, miałem jako uczestnika muzułmanina, przystojnego młodzieńca narodowości tureckiej. Przyszedł niewątpliwie z miłości do swej katolickiej narzeczonej. Na początku nauki odmówiliśmy wspólnie – uczestników było kilku – modlitwę Ojcze nasz. Zapytałem go, czy muzułmanie także nazywają Boga Ojcem swoim. – Nie – odpowiedział – bo nadalibyśmy Allachowi płeć, czynilibyśmy Go człowiekiem, a On jest ponad ludzkie wyobrażenia.

Niemieccy biskupi proponowali kiedyś muzułmanom swego kraju dialog międzyreligijny, ale ci odpowiedzieli, że jak długo chrześcijanie będą wierzyli w trzech Bogów, nie może być mowy o żadnym dialogu.

Wiara typowo chrześcijańska

Z judaizmem i islamem łączy nas wiara w jednego Boga, ale tylko chrześcijanie wierzą, że w Bożej naturze są trzy Osoby: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Skąd o tym wiemy? Objawił nam to Pan Jezus: „Ja i Ojciec jedno jesteśmy” (J 10,30), „Kto mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca ... Filipie, jak możesz mówić: Pokaż nam Ojca? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słowa, które do was mówię, nie od siebie mówię, ale Ojciec, który jest we Mnie, wykonuje dzieła swoje” (J 14,9-11). Jezus mówi też o Duchu Świętym, którego od Ojca im ześle.