Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Kultura

Młode artystki z Raciborza wygrały konkurs plastyczny. W nagrodę pojadą do Strasburga

16.03.2017 15:33 | 0 komentarzy | żet

Plastyczne odzwierciedlenie motta Unii Europejskiej "Jedność w różnorodności" (łac. In varietate concordia) było przedmiotem powiatowego konkursu, który swoim patronatem objęli europoseł Bolesław Piecha oraz starosta raciborski Ryszard Winiarski.

Młode artystki z Raciborza wygrały konkurs plastyczny. W nagrodę pojadą do Strasburga
Laureatki konkursu z nauczycielką Katarzyną Kwiotek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Wspólne dziedzictwo chrześcijańskie to wspólna Europa - powiedział wicestarosta Marek Kurpis podczas zorganizowanej 16 marca uroczystości wręczenia nagród dla autorów najlepszych prac w konkursie plastycznym "In varietate concordia - jedność w różnorodności". W imieniu europosła Bolesława Piechy głos zabrała Katarzyna Dutkiewicz. Podkreśliła, że nawiązanie do podstaw Unii Europejskiej jest szczególnie cenne w czasie, gdy toczy się dyskusja na temat kształtu wspólnoty.

- Uczestnicy mogli zinterpretować motyw przewodni Konkursu zarówno przez pryzmat powiatu raciborskiego, pokazując wielokulturowy charakter i historię Raciborszczyzny w kontekście motta Unii Europejskiej, jak i w szerszym kontekście krajów unijnych - mówi Katarzyna Kwiotek, koordynator konkursu i nauczyciel historii sztuki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu.

Lauretkami konkursu zostały Sabina Labud (3. miejsce), Katarzyna Słowiak (2. miejsce) oraz Zuzanna Walesiewicz (2. miejsce*). Utalentowane dziewczęta otrzymały nagrody rzeczowowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Fundację Ofki Piastówny. Dodatkową nagrodą jest wyjazd do Strasburga, ufundowany przez europosła Bolesława Piechę.

Jury** w swoim werdykcie podkreśliło, iż większość prac zgłoszonych do konkursu, cechowała rozbieżność między treścią i formą, warsztatem a koncepcją. Niektóre prace nie wyróżniały się oryginalnością, innym brakowało czytelnego przesłania, były zbyt wieloznaczne. Na pochwałę zasługuje jednak dobre opanowanie warsztatu malarskiego i umiejętne inspirowanie się dziedzictwem kulturowym.

Organizatorem konkursu było Liceum Plastyczne w Raciborzu.


* pierwszego miejsca nie przyznano

** Gabriela Habrom-Rokosz - wykładowca PWSZ w Raciborzu, nauczyciel fotografii w Liceum Plastycznym, Michał Sitek - nauczyciel projektowania oraz technik graficznych w LP, Wojciech Janiczko - dyrektor ZSO nr 1 w Raciborzu.

Ludzie:

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł, poseł i senator. 

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk

Marek Kurpis

Marek Kurpis

Wicestarosta Powiatu Raciborskiego.