Piątek, 22 czerwca 2018

imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora

RSS

Oddała szpik choremu nastolatkowi z Ameryki

12.03.2017 07:00 | 20 komentarzy | mak

Joanna Hibner jest mieszkanką wodzisławskich Kokoszyc. Kilka miesięcy temu została dawcą szpiku kostnego. Uratowała w ten sposób życie choremu na białaczkę nastolatkowi ze Stanów Zjednoczonych.

Oddała szpik choremu nastolatkowi z Ameryki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Początkowo Joanna Hibner nie chciała opowiedzieć nam o tym, że została dawcą szpiku kostnego. Przekonał ją jeden argument. Trzeba głośno mówić o potrzebie oddawania szpiku i w ten sposób zachęcać innych. Bo tego rodzaju szczytne akcje potrzebują ambasadorów. A ona – młoda kobieta, żona, matka dwójki małych dzieci – jest dowodem na to, że nie ma się czego bać, a radość z tego, że można pomóc drugiemu człowiekowi, jest nie do opisania.

Zaczęło się od reklamy

5 lat temu Joanna zarejestrowała się w bazie Fundacji DKMS. Jest to baza dawców komórek macierzystych. – Obejrzałam w telewizji reklamę. Ktoś prosił o pomoc w chorobie i zachęcał do rejestracji. Pomyślałam, że zgłoszę się – wspomina mieszkanka Kokoszyc.

Weszła na stronę internetową fundacji i zamówiła pakiet rejestracyjny. Później samodzielnie pobrała wymaz z policzków. – Prosta rzecz. Dostaje się dwa przedmioty, które wyglądają jak długie patyczki do uszu. Za ich pomocą pobiera się wymaz i odsyła razem z formularzem – wyjaśnia młoda kobieta. Wkrótce otrzymała kartę dawcy. Była już zarejestrowana w bazie jako potencjalny dawca szpiku.