Czwartek, 19 września 2019

imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

RSS

Dorosły dzieci, są wnuki, a chodników przy DK 45, jak nie było, tak nie ma

10.03.2017 12:29 | 0 komentarzy | eos

Krzyżanowice są gminą bezpieczną w porównaniu z innymi gminami powiatu raciborskiego. Wykrywalność przestępstw z roku na rok jest wyższa, zarówno pod względem przestępczości ogólnej, jak i kryminalnej – podkreślił na sesji poświęconej bezpieczeństwu zastępca komendanta powiatowego policji w Raciborzu podinsp. Krzysztof Żołądek.

Dorosły dzieci, są wnuki, a chodników przy DK 45, jak nie było, tak nie ma
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Potwierdził to również komendant Komisariatu Policji w Krzyżanowicach podinsp. Bogdan Gładysz, który przyznał, że bezpieczeństwo w gminie jest na dobrym poziomie. Jednocześnie przypomniał, że część przestępstw na tym terenie popełniana jest przez osoby mieszkające w Czechach.

Krzyżanowicki komisariat swym zasięgiem działania obejmuje dwie gminy Krzyżanowice i Krzanowice, w sumie zamieszkiwane przez 18 tys. mieszkańców. Jeden z największych problemów stwarza, zwłaszcza dla mieszkających przy niej osób, droga krajowa 45, prowadząca do granicy państwa.

Na zły stan je nawierzchni oraz brak chodników, w szczególności w Zabełkowie zwróciła uwagę mieszkanka tej miejscowości, a jednocześnie wiceprzewodnicząca rady gminy w Krzyżanowicach Gabriela Jędrzejczyk. Jeszcze w styczniu wystosowała pisma do Wojewódzkiej oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach i Warszawie. Z informacji, jakie otrzymała wynika, że przebudowa drogi Zabełków – Roszków kwalifikowana jest na 49 pozycji. Harmonogram przewiduje więc rozpoczęcie prac projektowych jeszcze w czwartym kwartale br., a budowę – jeśli uda się pozyskać pieniądze – w połowie 2019 – 2020 r. Radna zwróciła się więc do wójta z prośbą, by podczas swej służbowej wizyty w ministerstwie, wstawił się w sprawie przebudowy tej drogi oraz budowy chodników wzdłuż DK 45. Uczulała też zastępcę komendanta, aby patrole policji intensywniej kontrolowały krajówkę, szczególnie w czwartki, piątki i niedziele, kiedy piraci dogowi wracają z Austrii i Niemiec. – Mieszkam przy tej drodze i wiem co tam się dzieje – zdawała relację popartą własnymi doświadczeniami.

Dostrzegając możliwość pozyskania środków finansowych na przebudowę DK 45, radna Maria Riedel podpowiadała, że warto byłoby utwardzić tłuczniem parking przy żwirowni w Roszkowie. Dziś na rozjeżdżonym terenie potworzyły się kałuże, a zatrzymuje się tam na postój dużo tirów.  

O swych 20-letnich staraniach budowy chodnika wzdłuż DK 45, od granicy Tworkowa do krzyżówki z ul. Bolesławską mówił też przewodniczący radny gminy Brunon Chrzibek. – Każdą kadencję jest wystosowywane pismo podpisane przez ponad 20 mieszkańców. Od momentu kiedy rozpocząłem starania o chodnik moje dzieci dążyły już dawno wyrosnąć, ale teraz nie nie mam odwagi posłać do szkoły wnuka, który musiałby przejść 200 m wzdłuż krajówki. Dlatego wolę go sam bezpiecznie zawieść samochodem – mówi mieszkający przy DK 45 przewodniczący. Opowiada, że gdy ponad 40 t pojazdy jadą tą drogą ok. 100 km na godzinę, to w domu wszystko drży.  

Świadomi, że oprócz przyjazdów w weekendy Polaków z zagranicy, wielką uciążliwość dla mieszkańców DK 45 stwarzają tiry, obecni na sesji stróże prawa obiecali, że wezmą ich skargi pod uwagę i na pewno będą działać w tym zakresie.


W 2016 r. wśród 112 wszczętych w Komisariacie Policji w Krzyżanowicach postępowań przygotowawczych, stwierdzono 107 przestępstw, w tym 68 zostało wykrytych (63,6 proc.) Ubiegłoroczna wykrywalność tylko nieznacznie jest wyższa od tej w 2015 r., kiedy wszczęto 164 postępowania, jednocześnie wyrywając 99 (62,7 proc.) spośród 158 popełnionych przestępstw. W minionym roku o 3,7 proc. w porównaniu do 2015 r. wzrosła też wykrywalność przestępstw kryminalnych popełnionych w gminie Krzyżanowice.

(ewa)


W 2016 r. KP w Krzyżanowicach prowadził 84 postępowania w sprawach o następujące przestępstwa:

• kradzieże z włamaniem – 9

• kradzieże rzeczy, dokumentów – 18

• uszkodzenia ciała, bójki, pobicia – 9

• znęcanie się psychiczne, fizyczne nad członkiem rodziny – 4

• uszkodzenie, zniszczenie mienia – 6

• groźby karalne – 2

• prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości – 4

• niealimentacja – 5

Krzyżanowiccy policjanci nałożyli też 726 mandatów karnych łącznie za wszystkie wykroczenia, zatrzymali 31 dowodów rejestracyjnych i 8 praw jazdy.

Ludzie:

Brunon Chrzibek

Brunon Chrzibek

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice