Poniedziałek, 25 października 2021

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Rybnicki Uniwersytet Dziecięcy w „Przygodzie” [ZDJĘCIA]

05.03.2017 08:36 | 0 komentarzy | pm

Aktualnie w zajęciach uczestniczy ok. 180 dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Rybnicki Uniwersytet Dziecięcy w „Przygodzie” [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rybnicki Uniwersytet Dziecięcy działa w mieście od ubiegłego roku. Idea utworzenia uniwersytetu polegała na umożliwieniu dzieciom rozbudzenia naukowej czy artystycznej pasji poprzez pokazanie, że sztuka czy nauka to fascynująca przygoda, która może trwać przez całe życie. W krajach Europy Zachodniej uniwersytet dziecięcy nie jest niczym nowym. Pierwszy powstał w 2002 roku w Tybindze w Niemczech. W Polsce idea pojawiała się w 2007 roku w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Później w różnych miastach Polski powstają kolejne uniwersytety dziecięce, które najczęściej organizowane są przez wyższe uczelnie, fundacje czy stowarzyszenia. Inicjatorkom powołania do życia Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego była Janina Wystub, która w 2010 roku założyła podobny Uniwersytet w Raciborzu.
W ubiegłym roku w porozumieniu w władzami Rybnika rozpoczęto nabór na pierwszy semestr. Idea trafiła w naszym mieście na podatny grunt. Aktualnie w zajęciach uczestniczy ok. 180 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia, aby zostać studentem wystarczy chęć działania i pasja poznawania.  Spotkania odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu. Zajęcia są bardzo różnorodne i dotyczą m.in. zjawisk z zakresu fizyki, biologii, geologii czy sztuki. W działalność zaangażowani są członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze tj. nauczyciele oraz młodzież głównie z V LO w Rybniku. Podczas zajęć warsztatowych zorganizowanych w OPP Zespól „Przygoda” dzieci zgłębiały tajniki tańca ludowego, współczesnego, poznawały zasady zdobnictwa artystycznego, plastyki, ceramiki. Nikt nie miał prawa narzekać na nudę. W przerwie między zajęciami dla uczestników przygotowano poczęstunek zaś dla rodziców, interesujący wykład z zakresu rozwijania i kształtowania pasji i zainteresowań twórczych dzieci, który wygłosiła dr Stanisława Mielimąka. Po wykładzinie była okazja do dyskusji i zadawania pytań dotyczących m.in. postaw wychowawczych rodziców wobec dziecka czy ograniczania swobód w korzystaniu z komputera czy komórki.
Tak więc zarówno dzieci jak i rodzice spędzili w „Przygodzie” interesujące przedpołudnie. W dziecięcych indeksach pojawiło się kolejne zaliczenie. Dodatkowe informacje dotyczące działalności Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego znaleźć można pod adresem http://uniwersytetdzieciecy.rybnik.pl