Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnicki Uniwersytet Dziecięcy w „Przygodzie” [ZDJĘCIA]

Aktualnie w zajęciach uczestniczy ok. 180 dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Rybnicki Uniwersytet Dziecięcy w „Przygodzie” [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek

Rybnicki Uniwersytet Dziecięcy działa w mieście od ubiegłego roku. Idea utworzenia uniwersytetu polegała na umożliwieniu dzieciom rozbudzenia naukowej czy artystycznej pasji poprzez pokazanie, że sztuka czy nauka to fascynująca przygoda, która może trwać przez całe życie. W krajach Europy Zachodniej uniwersytet dziecięcy nie jest niczym nowym. Pierwszy powstał w 2002 roku w Tybindze w Niemczech. W Polsce idea pojawiała się w 2007 roku w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Łodzi. Później w różnych miastach Polski powstają kolejne uniwersytety dziecięce, które najczęściej organizowane są przez wyższe uczelnie, fundacje czy stowarzyszenia. Inicjatorkom powołania do życia Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego była Janina Wystub, która w 2010 roku założyła podobny Uniwersytet w Raciborzu.
W ubiegłym roku w porozumieniu w władzami Rybnika rozpoczęto nabór na pierwszy semestr. Idea trafiła w naszym mieście na podatny grunt. Aktualnie w zajęciach uczestniczy ok. 180 dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia, aby zostać studentem wystarczy chęć działania i pasja poznawania.  Spotkania odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu. Zajęcia są bardzo różnorodne i dotyczą m.in. zjawisk z zakresu fizyki, biologii, geologii czy sztuki. W działalność zaangażowani są członkowie Stowarzyszenia, wolontariusze tj. nauczyciele oraz młodzież głównie z V LO w Rybniku. Podczas zajęć warsztatowych zorganizowanych w OPP Zespól „Przygoda” dzieci zgłębiały tajniki tańca ludowego, współczesnego, poznawały zasady zdobnictwa artystycznego, plastyki, ceramiki. Nikt nie miał prawa narzekać na nudę. W przerwie między zajęciami dla uczestników przygotowano poczęstunek zaś dla rodziców, interesujący wykład z zakresu rozwijania i kształtowania pasji i zainteresowań twórczych dzieci, który wygłosiła dr Stanisława Mielimąka. Po wykładzinie była okazja do dyskusji i zadawania pytań dotyczących m.in. postaw wychowawczych rodziców wobec dziecka czy ograniczania swobód w korzystaniu z komputera czy komórki.
Tak więc zarówno dzieci jak i rodzice spędzili w „Przygodzie” interesujące przedpołudnie. W dziecięcych indeksach pojawiło się kolejne zaliczenie. Dodatkowe informacje dotyczące działalności Rybnickiego Uniwersytetu Dziecięcego znaleźć można pod adresem http://uniwersytetdzieciecy.rybnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].