Niedziela, 18 kwietnia 2021

imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

RSS

Kultura

Rusza Rybnicki Festiwal Fotografii. Po raz 14. [ZAPOWIEDŹ]

03.03.2017 07:00 | 0 komentarzy | (q)

Rybnik po raz czternasty zaznaczy się na kulturalnej mapie Polski, jako stolica fotografii. Stanie się to za sprawą rozpoczynającego się dziś Festiwalu Fotografii, którego pierwsza edycja odbyła się już w 2004 roku.

 Rusza Rybnicki Festiwal Fotografii. Po raz 14. [ZAPOWIEDŹ]
Fot. Paweł Totoro Adamiec "Królowie Nadbużańscy" cz. 2
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
marzec
24 piątek

Rybnicki Festiwal Fotografii

Start o godz. 18:30, trwa od 24 do 26 marca wstęp wolny

W sobotę, 25 marca, odbędą się profesjonalne warsztaty praktyczne z Arturem Nykiem, a publiczność zgromadzona w budynku Fundacji EDF Polska w Rybniku będzie miała okazję poznać przekrój twórczości fotografa "Dziennika Gazety Prawnej", który pięciokrotnie był obecny w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Maksymilian Rigamonti opowie m.in. o swoim aktualnym projekcie „Wołyń. Miejsca, których nie ma". Będzie też spotkanie z Agnieszką Rayss – dwukrotnie nagradzaną w konkursie Pictures of the Year (w 2011 i 2012 roku), która jest autorką książek fotograficznych „American Dream” – o transformacji kulturalnej i triumfie popkultury w Europie Środkowo-Wschodniej oraz "Tu się zaczyna koniec miast" o peryferiach stolicy. W sobotę zaprezentuje się również Arkadiusz Branicki – jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów aktu klasycznego w Polsce. Wielokrotnie wystawiany i doceniany na krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych. W samym tylko 2016 roku prace Arkadiusza Branickiego zdobyły cztery złote medale: Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP), Tokyo International Foto Awards (TIFA), Photographic Society of America (PSA) i Trierenberg Super Circuit.

Niedziela zapowiada się bardzo kreatywnie – wystąpią bowiem w autorskich prezentacjach: Emil Biliński – autor zdjęć w międzynarodowych kampaniach reklamowych i programach telewizyjnych TopModel Austria i TopModel Polska, Marcin Kin – jeden z jurorów konkursu Red Bull Mistrz Obiektywu, który z aparatem przemierzył niemal całą kulę ziemską i 3-krotnie fotografował wyprawy Andrzeja Bargiela po „Śnieżną Panterę” oraz 4-krotnie Rajd Dakar; oraz Jarosław Kubicki – dyrektor kreatywny w agencji reklamowej, twórca portalu Beksinski.pl, wykonujący prace łączące fotografię z malarstwem.

Podczas 14. edycji Festiwalu, który cieszy się wsparciem finansowym Miasta Rybnika, będzie można zobaczyć kilkaset fotografii przygotowanych w formie wystaw. Będą to autorskie wystawy indywidualne, takie jak „Królowie Nadbużańscy” Pawła Totoro Adamca; wystawy zbiorowe przygotowane przez kluby i stowarzyszenia fotograficzne z całej Polski i z Czech oraz 3-dniowa wystawa w Galerii Otwartej, do zaistnienia w której organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, bez wyjątku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny! Szczegółowych informacji należy szukać na stronie – www.festiwal.rybnik.pl