Piątek, 27 kwietnia 2018

imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława

RSS

Szarlota jak wulkan. Tak wygląda wnętrze hałdy!

01.03.2017 16:49 | 27 komentarzy | mak

To zdjęcie jest dowodem na to, że zjawisko zapożarowania dotyczy hałdy Szarlota w Rydułtowach. Fotografia została wykonana w 2014 r. Przedstawili ją dziś przedstawiciele starostwa powiatowego podczas konferencji prasowej. Jak podkreślali - nie po to, by siać panikę, ale po to, by unaocznić problem. - To zdjęcie krzyczy - mówili.  

Szarlota jak wulkan. Tak wygląda wnętrze hałdy!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę (1 marca) w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim odbyła się konferencja prasowa. Jeden z punktów konferencji dotyczył planowanej rozbiórki części hałdy Szarlota. Przedstawiciele starostwa nie nawiązali do tego tematu przypadkowo. Chcieli wyartykułować, że starostwo powiatowe nie miało nic wspólnego z decyzją o rozbiórce hałdy. - Ostatnio rozpowszechniane są pogłoski, że zgoda marszałka województwa śląskiego na wydobywanie materiału z terenu hałdy jest pokłosiem decyzji wydanej przez starostwo powiatowe w 2005 r. Chciałem temu zaprzeczyć. Tak wcale nie jest - podkreślił Janusz Wyleżych, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu.

Naczelnik Wyleżych wyjaśnił, że decyzja starostwa z 2005 r. nakazywała kopalni m.in. rozkopanie miejsc aktywnych termicznie oraz schłodzenie ich. Kopalnia została też zobowiązana do wykonania ekranu izolacyjnego oddzielającego stare stożki od nowo formowanych półek i do przeprowadzenia prac ziemnych ograniczających rozprzestrzenianie ognisk pożarowych. - Nie było więc zgody na rozbiórkę hałdy! - mówił stanowczo naczelnik.

Przypomniał też, że w 2005 r. kopalnia sama zawiadomiła starostę o zapożarowaniu. Przedstawiła też koncepcję likwidacji zjawiska. - W związku z tym starosta nałożył na kopalnię obowiązek wygaszenia zapożarowania, ale w taki sposób, jak opisałem. Nie było pozwolenia na rozbiórkę hałdy - jeszcze raz zaznaczył naczelnik.

Do tematu wrócimy.

Podczas konferencji zostało przedstawione zdjęcie z 2014 r. wykonane przez pracowników starostwa. Pokazuje ono, co kryje się wewnątrz hałdy Szarlota.