Czwartek, 29 października 2020

imieniny: Euzebii, Wiloletty, Narcyza

RSS

Patrol

Uważaj na swojego Facebooka! Coraz więcej spraw w raciborskiej policji

24.02.2017 11:47 | 0 komentarzy | żet

Raciborscy policjanci otrzymują zgłoszenia o włamaniach na konta użytkowników w portalach społecznościowych. Po złożeniu wniosku o ściganie funkcjonariusze zobligowani są do wszczęcia dochodzenia.

Uważaj na swojego Facebooka! Coraz więcej spraw w raciborskiej policji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sprawa w sądzie za dowcip

Skorzy do robienia sobie takich „dowcipów” są szczególnie ludzie młodzi. Niestety, w niektórych przypadkach może się to dla nich skończyć sprawą sądową. Warto więc wiedzieć i dzielić się tą wiedzą z innymi: zgodnie z kodeksem karnym (art. 267. kk.), osoba, która w sposób nieuprawniony uzyskuje dostęp do informacji dla niej nieprzeznaczonej (np. poprzez otwarcie zamkniętego pisma, a w analizowanym przypadku – przełamując zabezpieczenie), podlega karze grzywny, ograniczenia, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.

Trzy lata więzienia

Jeszcze poważniej wygląda sytuacja, gdy sprawca dostał się na czyjeś konto, a następnie dokonał różnego typu zmian, wysyłki wiadomości, uszkodzenia danych itp. (art. 268. kk). Za takie działanie kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do trzech lat. Jeśli natomiast dokonane zmiany spowodowały straty finansowe, sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu.