Czwartek, 12 grudnia 2019

imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary

RSS

Mariusz Adamczyk: Nie robimy niczego kosztem mieszkańców [WYWIAD]

23.02.2017 12:00 | 0 komentarzy | art

Na półmetku obecnej kadencji z Mariuszem Adamczykiem, wójtem Godowa rozmawiamy o planach inwestycyjnych, problemach, których w tej kadencji nie brak i równowadze pomiędzy interesem przedsiębiorcy a interesem mieszkańca.

Mariusz Adamczyk: Nie robimy niczego kosztem mieszkańców [WYWIAD]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rządzi już pan wójt gminą Godów od 10 lat, niedawno minęła połowa obecnej kadencji. Czy w takiej sytuacji łatwo jeszcze o mobilizację w zarządzaniu gminą?

– Wydaje mi się, że zmobilizowany jestem cały czas. Skoro człowiek poświęca się pracy, wykonuje zadania, realizuje sprawy, które chce spełnić, ma jakieś marzenia, a przy tym mieszka w tym środowisku, w którym działa, to ta mobilizacja jest cały czas. Kiedy 10 lat temu z wieloma radnymi obecnej rady wygraliśmy wybory, to mieliśmy już wtedy rozpisane działania na kilkanaście lat. Mieliśmy gotowy program inwestycyjny praktycznie do 2020 r. Niektóre cele przesunęły się o rok, dwa lata, co związane było z możliwością pozyskania środków zewnętrznych na ich realizację. Skoro trafił nam się okres, w którym są możliwości pozyskiwania dotacji unijnych, to szkodą by było opieranie się tylko na środkach własnych gminy.

Jakie są najważniejsze cele na pozostałe dwa lata kadencji?

– Na pewno będzie ciężko je realizować ze względu na stale rosnące obciążenia dla budżetu gminy, np. związane z reformą oświaty. Kurczy się obszar między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi, przez co mniej zostaje nam na inwestycje. Ale cele mamy ambitne. Zamierzamy do roku 2018, do 2019 przeprowadzić termomodernizacje ośrodka kultury w Godowie i ośrodka kultury w Skrbeńsku, budynku po byłym ośrodku zdrowia w Godowie, budynku po byłym przedszkolu w Godowie i budynku remizy OSP w Godowie. Głównym zadaniem inwestycyjnym w najbliższych latach jest budowa przedszkola w Gołkowicach, którego kosztorys to prawie 10 mln zł. W tym roku chcemy rozpocząć budowę ścieżki rowerowej wspólnie z innymi gminami. Po naszej stronie jest to wydatek rzędu 2,5 mln zł, oczywiście będziemy czekać na środki unijne. Kontynuujemy współpracę z powiatem, dofinansowując inwestycje drogowe. W tym roku rozpoczynamy wspólnie remont ul. Piotrowickiej w Skrbeńsku. Chcemy na przyszły rok zgłosić do tzw. schetynówek przebudowę ul. 1 Maja w Gołkowicach, oczywiście zobaczymy, jak się do tego ustosunkuje powiat, który administruje tą drogą. Projektowany jest chodnik, na odcinku w kierunku Jastrzębia. Będziemy remontować ul. Cmentarną i Polną w Godowie. Przebudujemy też boisko w Gołkowicach na kompleks rekreacyjno–sportowy. Rozbudowujemy kanalizację sanitarną oraz wiele innych mniejszych inwestycji.