Wtorek, 19 listopada 2019

imieniny: Elżbiety, Seweryny, Salomei

RSS

Rondo Żołnierzy Niezłomnych. Kto poparł, a kto był przeciw nowej nazwie?

22.02.2017 18:31 | 7 komentarzy | ma.w

Rondo przy placu mostowym będzie nazwane imieniem Żołnierzy Niezłomnych. Zdecydowała o tym 22 lutego rada miasta. Uchwała przeszła zaledwie dwoma głosami.

Rondo Żołnierzy Niezłomnych. Kto poparł, a kto był przeciw nowej nazwie?
Zdjęcie wykonano podczas ubiegłorocznej rekonstrukcji historycznej "Odbicie więźnia z rąk UB", która była jednym z punktów raciborskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na sesji obecna była liczna grupa członków raciborskiego Klubu Gazety Polskiej. W imieniu klubu zabrała głos Stefania Pak. - Naród nie wyparł Żołnierzy Wyklętych. Wyklęła ich komuna, sowieccy namiestnicy z Kremla, a nauczyciele historii o nich nie uczyli - mówiła do radnych raciborskich. Prosiła ich o odwagę w głosowaniu nad projektem uchwały.

Radni Raciborza po jej wystąpieniu zaczęli uzasadniać swoje stanowisko w głosowaniu. Piotr Klima chciał nazwać imieniem Żołnierzy Wyklętych jakiś park, bo ich walka kojarzy się z terenem zadrzewionym (z sali padło wtedy kpiącym tonem, że "park w Maciowakszach" się nada do tego celu). Wyraził też obawę, że inne grupy uczestników walk z komunizmem mogą poczuć się niedocenione. Leszek Szczasny tłumaczył, że chce rondu nadać nazwę Książąt Raciborskich. Andrzej Rosół, który przyznał, że jego dziadek należał do grona Żołnierzy, argumentował, że ważniejsze jest dlań skojarzenie ronda z Matką Polką, której pomnik stoi obok. Henryk Mainusz zirytował się głośną wypowiedzią członka klubu i oznajmił, że właśnie dlatego będzie przeciwny.

Bronili projektu Marek Rapnicki i Michał Fita. Pierwszy (należy do klubu) apelował by nie dzielić włosa na czworo i uszanować szlachetny gest w sprawie nadania nazwy. - Stańmy w prawdzie - mówił. Fita wskazał, że należy uszanować inicjatywę klubu. Włączył się jeszcze Michał Woś, który zauważył, że za mostem znajduje się ulica Armii Krajowej co nawiązuje do proponowanej nazwy Żołnierzy Niezłomnych. Książąt Raciborskich Woś widziałby za patrona skweru przy Zamku i Mechaniku.

Wiesław Szczygielski poprosił kolegów z rady, żeby przestali się licytować kto jest za, a kto przeciw tylko by zagłosowali.

Projekt poparli:

Tomasz Cofała, Michał Fita, Piotr Klima, Janusz Loch, Witold Ostrowicz, Marek Rapnicki, Anna Ronin, Wiesław Szczygielski, Anna Szukalska i Michał Woś.

Sprzeciwili się:

Marcin Fica, Leon Fiołka, Henryk Mainusz, Krzysztof Myśliwy, Andrzej Rosół, Leszek Szczasny, Zuzanna Tomaszewska, Euegniusz Wyglenda.

Wstrzymali się:

Dariusz Doleżych, Paweł Rycka i Jan Wiecha

Nie głosowali:

Franciszek Mandrysz i Zbigniew Sokolik.

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Michał Woś

Michał Woś

minister w rządzie Mateusza Morawieckiego

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz

Wiesław Szczygielski

Wiesław Szczygielski

Strażak PSP Racibórz, były radny Gminy Racibórz