Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Mieszkańcy uwierzyli, że skorzystają na utworzeniu gminy Kornowac

19.02.2017 13:00 | 1 komentarz | eos

Początek lat 90. był historyczny dla gminy Kornowac, która po kilkunastu latach funkcjonowania w strukturze gminy Lyski, ponownie uzyskała samodzielność. Możliwość lepszego decydowania o sobie, łatwiejszy dostęp mieszkańców Kobyli, Rzuchowa, Pogrzebienia, Łańc i Kornowaca do administracji samorządowej, a także większa niezależność w podejmowaniu decyzji co do rozwoju gminy – sprawiły, że zdecydowano o odłączeniu się od dużej, bo liczącej kilkanaście sołectw gminy Lyski.

Mieszkańcy uwierzyli, że skorzystają na utworzeniu gminy Kornowac
Radni I kadencji: stoją: H. Gaszka, J. Pisarski, J. Pytlik, A. Kalus, M. Rogoś, L. Hajduk, E. Knura, R. Kubica, J.P. Duda, M. Brachman. Siedzą: J. Gawron, R. Solich, R. Knura, J. Gomolec, A. Jendrzejczyk, J. Kolorz, H. Lukoszek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Nasi mieszkańcy, aby odebrać kartki żywnościowe lub załatwić swoje sprawy w urzędzie w Lyskach musieli jeździć minimum 10 km – wspomina obecny przewodniczący Rady Gminy w Kornowacu, a wtenczas sołtys Pogrzebienia Eugeniusz Kura. Zawiązał się więc komitet oddzielenia gminy Kornowac od Lysek. Jego członkowie zbierali podpisy wśród mieszkańców, którzy wierzyli, że skorzystają na tej zmianie. Komitet wspierał Gminny Komitet Obywatelski „Solidarność” w Lyskach z siedzibą w Kobyli. Przekonującymi argumentami była bliskość urzędu w Kornowacu oraz większa niezależność w podziale środków finansowych, które gmina przeznaczyłaby na rozwój i zaspakajanie potrzeb dużo mniejszej społeczności lokalnej.

– Do 1990 r. w sołectwie Kobyla nie było ani jednej drogi asfaltowej. Pierwszym gościem, który do nas przyjechał, był obecny poseł PiS Czesław Sobierajski. Zaszokowany, kiedy zobaczył znajdujące się na zewnątrz budynku szkolnego ubikacje – wychodki, stwierdził: „Lepiej gdyby szkoła była drewniana, wtenczas pewnie wybudowano by nową”. Mieszkańcy mieli nadzieję, że jak będziemy rządzić się samodzielnie, to będzie lepiej. W latach 90. gmina Lyski uwzględniła pewne nasze postulaty i wyremontowano niektóre drogi, m.in. ul. Kościelną i Poprzeczną w górnej części Kobyli – opowiada Jan Zaczyk. Natenczas były radny gminy Lyski podkreśla dużą przychylność samorządowców z Lysek, którzy nie zamierzali sprzeciwiać się woli mieszkańców, opowiadających się za powstaniem gminy Kornowac.

Ludzie:

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Eugeniusz Kura

Eugeniusz Kura

Radny Powiatu Raciborskiego, sołtys wsi Pogrzebień w gminie Kornowac. W latach 2014 - 2018 przewodniczący rady gminy Kornowac.

Jan  Zaczyk

Jan Zaczyk

Były radny gminy Kornowac.