Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

WAŻNE:

Lista pomysłów na zagospodarowanie dworca

18.02.2017 19:00 | 2 komentarze | mak

Centrum przesiadkowe, muzeum, przechowalnia rowerów – to tylko niektóre z propozycji, jakie nadesłali uczestnicy konkursu na zagospodarowanie budynku dworca PKP w Rydułtowach.

Lista pomysłów na zagospodarowanie dworca
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakiś czas temu miasto ogłosiło konkurs na zagospodarowanie budynku i otoczenia dworca PKP. Warunek był taki, że w obiekcie musi znaleźć się miejsce na poczekalnię i kasę biletową oraz że obiekt musi zachować swoją zewnętrzną fasadę, bo taki jest wymóg konserwatora zabytków.

W konkursie wzięły udział 24 osoby. Niektórzy przesłali listę różnych propozycji. Inni uczestnicy przygotowali kompleksowe wizje, które szeroko opisali. Wiele propozycji ma związek z komunikacją. Jedną z częściej powtarzanych jest utworzenie centrum przesiadkowego wraz z pętlą autobusową. Ciekawe wydaje się również wykonanie ciągu pieszo-jezdnego nad tunelem w kierunku Ścieżki Powstań Śląskich z odnogami na Osiedle Orłowiec i Osiedle Ligonia. Obecnie część osób z takiego skrótu korzysta, ale nie jest on odpowiednio przygotowany. Gdyby faktycznie takie przejście powstało, a trasa była wybrukowana i bezpieczna, to Rydułtowy zyskałyby interesujący ciąg komunikacyjny. Pojawił się też postulat, by stworzyć przechowalnię dla rowerów. To by pozwalało podjechać rowerem na dworzec, zostawić jednoślad, wsiąść do pociągu, a wracając przesiąść się znów na rower i dojechać do domu. Jest też pomysł, by zadaszyć perony.

Inne propozycje to m.in. pomieszczenie dla organizacji pozarządowych, muzeum górnictwa i kolei, muzeum związane z Rydułtowami, izba pamięci, sklep z miejskimi gadżetami czy punkt informacji turystycznej.