Sobota, 18 września 2021

imieniny: Stefanii, Irmy, Stanisława

RSS

Sławomir Neumann w Rybniku: Czeka nas bitwa z PiS

16.02.2017 17:29 | 177 komentarzy | pm

Jedno z 27 spotkań zorganizowanych przez Platformę Obywatelską odbyło się w rybnickiej bibliotece. 

Sławomir Neumann w Rybniku: Czeka nas bitwa z PiS
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W środę, 15 lutego w 27 miastach województwa śląskiego Platforma Obywatelska zorganizowała otwarte spotkania z parlamentarzystami pod hasłem Obywatelskie Śląskie. To już kolejny region, w którym PO konsultuje program Polska Obywatelska 2.0. 

Sławomir Neumann tłumaczy, po co politycy PO organizują takie spotkania


W Rybniku pojawili się Sławomir Neumann – przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, Zofia Czernow – posłanka, była prezydent Jeleniej Góry oraz poseł Marek Krząkała.
– Nie chcę mówić o tym co było, tylko o tym, co nas czeka – rozpoczął spotkanie poseł Neumann. – Czekają nas fundamentalne spory o przyszłość Polski. Myślę tutaj m.in. o samorządach – oznajmił przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO. Poseł stwierdził, że obawia się centralizacji życia społecznego. Mówił, że groźny dla samorządu jest projekt ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych. – W wyborach mają startować tylko partie polityczne, próg wyborczy ma być na poziomie 10 proc., dodatkowo wybory na prezydentów mają odbywać się w jednej turze. Czeka nas wielka bitwa, żeby tak się nie stało – powiedział Sławomir Neumann, który jest również zaniepokojony planowanymi zmianami w RIO. – Do tej pory Regionalne Izby Obrachunkowe sprawdzały uchwały finansowe pod względem prawnym. Teraz będą mogły orzekać, czy inwestycje planowane przez miasta, wydawanie pieniędzy jest zgodne z zasadami gospodarności. RIO będzie mogło również powołać zarząd komisaryczny – poinformował poseł PO i dodał. – My wywodzimy się z samorządu. W naszym programie Polska Obywatelska 2.0. szczegółowo jest opisany projekt trzeciego etapu reformy samorządowej. Będziemy walczyć, aby został on zrealizowany, chociaż wszystkie działania rządzącej partii idą w przeciwnym kierunku – stwierdził Neumann. Posłanka Zofia Czernow opowiadała zaś o wadach planowanej reformy edukacyjnej, zarzucając autorom brak konsultacji i marnotrawienie pieniędzy.

Jeżeli chodzi o współpracę opozycji, to nie ma innego wyjścia, musimy się dogadać

Głównym punktem spotkania były jednak pytania z sali. Jednym z najczęściej poruszanych tematów okazał się ten, dotyczący współpracy pomiędzy partiami opozycyjnymi. Uczestnicy spotkania pytali także o darmowe leki i zanieczyszczenie powietrza. Pojawiał się również zarzut wobec polityków PO, że są zbyt grzeczni i przegrywają debaty w programach publicystycznych.
– Jeżeli chodzi o współpracę opozycji, to nie ma innego wyjścia, musimy się dogadać. Ale na to przyjdzie czas podczas kampanii. Najważniejsze, aby nie wykopać rowów pomiędzy sobą, bo później może być problem – tłumaczył Neumann. Wyjaśniał także, że przedstawiciele PO mają inny kod kulturowy i dlatego często w programach nie podgryzają tętnic swoim oponentom. – My musimy być sobą, nie możemy udawać. Nie chcemy również być lepszym PiSem, bo to się źle skończy. Państwo PiS zastrasza wszystkich, którzy mają inne zdanie. To są bolszewickie metody. Ale prawda jest też taka, że nie pokonamy ich na ulicy. Musimy wygrać kolejne wybory. Przygotować taką ofertę, która zmobilizuje ludzi i sprawi, że pójdą oni głosować. Jest raz powtórzę, czeka nas wielka bitwa, ale jestem przekonany, że wlejmy im w kolejnych wyborach – stwierdził przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.
Podczas spotkania głos zabrał także Grzegorz Wolnik, były przewodniczący Sejmiku, który mówił o ustawie antysmogowej. Stwierdził, że jeżeli władze centralne nie pójdą w tym kierunku co sejmiki, to ta ustawa będzie parą w gwizdek. O to samo apelował prezydent Rybnika Piotr Kuczera, powtarzając, że bez odpowiednich decyzji na szczeblu centralnym, nie da się wygrać ze smogiem.
Spotkanie zakończyło się konkluzją, że PO nie może być tylko anty PiS-em, że musi stworzyć wiarygodny plan działania na kolejne lata. – My o tym wiemy. Od roku staramy się odbudować zaufanie. Jeżeli jeszcze raz zawiedziemy, nie będzie nas. Wyciągamy wnioski i stąd te spotkania, które będą kontynuowane – oznajmił na zakończenie Sławomir Neumann.

Ludzie:

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Poseł na Sejm