Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Walentynki z Ojczyzną w Gimnazjum nr 5

16.02.2017 06:45 | 0 komentarzy | ż

Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu włączyło się w ogólnopolską akcję zorganizowaną przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, która polegała na działaniach w ramach dwóch inicjatyw „Światełko dla żołnierzy Armii Krajowej’ oraz „Walentynki z Ojczyzną”.

Walentynki z Ojczyzną w Gimnazjum nr 5
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

We wtorek, 14 lutego 2017 roku, minęła 75. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która w latach II wojny światowej walczyła o niepodległość Polski. „Światełko dla żołnierzy AK” (zapalenie zniczy w miejscach związanych z działalnością AK czy PPP) oraz „Walentynki z Ojczyzną” (znaczki w kształcie serca z symbolem Polski Walczącej) są wyrazem pamięci i hołdu młodych ludzi dla wszystkich żołnierzy AK.

Młodzież Gimnazjum Nr 5 również obchodziła święto powstania Armii Krajowej. 15 lutego 2017 roku na auli szkolnej odbył się apel poświęcony historii Armii Krajowej. Dyrektor Dariusz Malinowski opowiedział gimnazjalistom o losy żołnierzy AK. Młodzież obejrzała również prezentację multimedialną na temat 25 lat działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Raciborzu.

źrodło: G5 Racibórz


14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego działający w okupowanej Polsce konspiracyjny Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, konspiracyjną organizację wojskową stanowiącą integralną część Sił Zbrojnych RP. AK podlegała Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant Główny - jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.

Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. 19 stycznia 1945 roku Komendant Główny gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu AK.

Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych. Do moskiewskiego więzienia trafił m.in. gen. Okulicki, sądzony w procesie szesnastu przywódców Państwa Podziemnego. Wobec represji sowieckich i polskich służb bezpieczeństwa nie wszystkie oddziały AK podporządkowały się rozkazowi o demobilizacji. Powstały nowe organizacje konspiracyjne m.in.: Ruch Oporu Armii Krajowej i Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość". Żołnierze AK byli prześladowani przez władze komunistyczne, zwłaszcza w okresie stalinizmu, wielu z nich skazano na karę śmierci lub wieloletniego więzienia.