Piątek, 23 sierpnia 2019

imieniny: Apolinarego, Filipa, Róży

RSS

Sieć szkolna wybrana i uchwalona

15.02.2017 07:00 | 0 komentarzy | juk

Rada miasta podczas styczniowej sesji podjęła uchwałę ws. projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Od 1 września w Radlinie będą działać cztery szkoły podstawowe. Plan sieci musi jeszcze pozytywnie zaopiniować kuratorium oświaty.

Sieć szkolna wybrana i uchwalona
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szkoła Podstawowa nr 3 przy ul. Rymera oraz Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Wiosny Ludów zostaną przekształcone w 8–letnie szkoły podstawowe. Obecne Gimnazjum nr 1 przy ul. Makuszyńskiego zostanie przekształcone w 8–letnią Szkołę Podstawową nr 1. Z kolei Sportowe Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi przy ul. Rogozina oraz przy ul. Korfantego zostanie włączone do Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Dwujęzycznymi.

Radny Piotr Hetman pytał o koszty tych zmian. Dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych Henryk Brachmański poinformował, że nie znając dokładnej ilości klas od nowego roku szkolnego, nie jest możliwe określenie, ile reforma będzie kosztować. – Trzeba będzie dostosować szkołę przy ul. Makuszyńskiego do nowego systemu edukacji. To jest szkoła, w której uczyła się młodzież, a teraz będą również uczęszczały tam dzieci młodsze. W związku z tym klasy należy wyposażyć w odpowiednie meble, pomoce naukowe. Ponadto o ile szkoły przy Makuszyńskiego i Zespół Szkół Sportowych są przygotowane do nowych przedmiotów, to dwie pozostałe szkoły będzie trzeba było również doposażyć (chodzi m.in. o klasopracownie – przyp. red.). Koszty będą jednak rozłożone na parę lat. Minimalne potrzeby na ten rok są w budżecie zabezpieczone – wyjaśnia Brachmański.

(juk)


Magistrat w dalszym ciągu ponawia propozycję przenosin uczniów obecnych klas III i VI do szkoły przy ul. Makuszyńskiego. Włodarzom najbardziej zależy, aby taką decyzję podjęli rodzice dzieci z SP 2 w Biertułtowach. – Ta szkoła jest najbardziej liczna, dlatego pomogłoby to jej w prawidłowym funkcjonowaniu. Z kolei szkoła przy ul. Makuszyńskiego ma możliwość przyjęcia większej ilości uczniów. Do końca lutego myślę, że dostaniemy odpowiedź taką czy inną od rodziców – wyjaśniła burmistrz Radlina, Barbara Magiera.