Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Wojewoda radzi jak ukarać Mainusza

12.02.2017 18:43 | 0 komentarzy | ma.w

Ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego otrzymaliśmy pismo, w którym dyrektor działu kontroli wskazuje radę miasta jako uprawnioną do wyciągnięcia konsekwencji wobec przewodniczącego Mainusza (na zdj.). Jakich? Nawet odwołania go ze stanowiska.

Wojewoda radzi jak ukarać Mainusza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim potraktowano przypadek niewpuszczenia dziennikarzy Nowin na salę, w której obradowali radni miejscy, jako skargę na przewodniczącego rady Henryka Mainusza. Wcześniej na ten temat wypowiedzieli się: Rzecznik Praw Obywatelskich, Bona Fides, Watchdog Polska i Fundacja Helsińska. Zwróciły m.in. uwagę na niestosowność decyzji szefa rady, jej niezgodność z zapisami Konstytucji RP oraz prawa samorządowego. RPO wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. – To patologia samorządu – oceniał na naszych łamach Grzegorz Wójkowski z krajowej akcji Fundacji Batorego "Masz głos, masz wybór".

Wojewoda śląski bada legalność uchwał, które podejmują rady gmin. Dlatego poinformowaliśmy go o incydencie w raciborskim ratuszu. Ponieważ przewodniczący rady miasta nie jest organem gminy to wojewoda nie może rozpatrywać skargi na jego indywidualną działalność (mógłby odnieść się do stanowiska całej rady). W przypadku niewłaściwego wykonywania obowiązków przez Henryka Mainusza wskazał jednak – poprzez Grzegorza Skórkę dyrektora wydziału kontroli w ŚUW – że tylko rada miasta jest uprawniona do wyciągnięcia konsekwencji wobec przewodniczącego, tj. odwołania go w trybie ustawy o samorządzie gminnym.

G. Skórka nadmienił, że działalność rady miasta jest jawna. Obywatele mają prawo wstępu – w szczególności – na sesje i posiedzenia komisji oraz prawo dostępu do informacji o wykonywaniu zadań publicznych. Ograniczenia mogą wynikać wyłącznie z ustaw, a nie z decyzji przewodniczącego rady.

(ma.w)

Ludzie:

Henryk Mainusz

Henryk Mainusz

Radny Miasta Racibórz, były przewodniczący rady.