Niedziela, 26 maja 2019

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Wójt obiecał sołtysom kontrole i podwyżki

12.02.2017 13:00 | 0 komentarzy | woj

Wójt Gminy Rudnik Alojzy Pieruszka spotkał się z sołtysami gminy Rudnik. Omówiono zmiany w utrzymaniu mienia, fundusz sołecki, rewitalizację miejscowości oraz sprawy bieżące.

Wójt obiecał sołtysom kontrole i podwyżki
Sołtysi podczas spotkania z wójtem, na wniosek sołtysa Brzeźnicy Sebastiana Mikołajczyka, ustalili, że urząd będzie ich informował o wszelkich konkursach i możliwościach pozyskania środków zewnętrznych dla sołectw. Do tej pory informacje takie docierały do sołtysów na wniosek. Na zdjęciu, od lewej: Hubert Jarosz (Czerwięcice), Marek Górkiewicz (Grzegorzowice), Dorota Peiker-Rolka (Jastrzębie), S. Mikołajczyk oraz Gerard Panek (Ligota Książęca).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W pierwszej kolejności sołtysi dowiedzieli się o planowanych na wiosnę przeglądach technicznych placów zabaw. Ewentualne remonty i naprawy mają zostać pokryte z funduszów sołeckich. Sołtysi ponadto mają okresowo sprawdzać czy wszystkie elementy tych urządzeń są sprawne.

Inną nowością są księgi obiektu, które w pierwszej kolejności obejmą świetlice wiejskie. W księgach tych mają być spisywane wszelkie informacje o danym budynku. W perspektywie księgi mają również powstać dla wspomnianych placów zabaw.

W przypadku świetlic zapowiedziano nowe zasady finansowania ich ogrzewania. Analogiczne zmiany dotkną też remiz i innych obiektów pod pieczą samorządu. Gmina planuje, że przeznaczy na ich ogrzewanie określoną niezbędnymi potrzebami kwotę albo ilość opału. W ramach ponadstandardowych potrzeb, sołectwa będą musiały zakupić opał samodzielnie. Te regulacje nie dotyczą prądu ani wody. – W tych przypadkach nie mieliśmy niepokojących sygnałów – powiedział wójt, czym zasugerował co jest przyczyną ściślejszego rozliczenia zużycia opału.

W przypadku funduszy sołeckich wszystkie zadania z zebrań wiejskich zostały przyjęte i wpisane do budżetu. Urzędnicy ostrzegli, że pomimo iż nadal istnieje możliwość zmiany zadania na ten rok, to cała procedura trwa około dwóch miesięcy i dlatego należy się z tym spieszyć.

Plan rewitalizacji ma objąć całą gminę i wykona go firma zewnętrzna. Zostaną tam wypisane obiekty lub działania, na które będą później pozyskiwane środki unijne. W celu lepszego określenia tychże potrzeb mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć w ankietach.

W sprawach bieżących wójt przypomniał o nowym prawie do wycinki drzew. Osoby prywatne mogą to uczynić bez prośby o zgodę w urzędzie gminy. – I tak zawsze takie zgody wydawaliśmy, ale teraz będziemy mieć mniej niepotrzebnej roboty – potwierdził A. Pieruszka. Dodał, że prawo do wycinki nie dotyczy rolników i wycinki na potrzeby funkcjonowania gospodarstwa. W tych przypadkach nadal trzeba występować o zgodę urzędu, chyba że gmina zniesie taki obowiązek. Właśnie taki zamiar ma wójt gminy Rudnik.

Na koniec zapowiedziano prace nad korektą i zwiększeniem wynagrodzeń sołtysów. Nowe stawki wejdą w życie prawdopodobnie w 2018 roku.

(woj)

Ludzie:

Alojzy Pieruszka

Alojzy Pieruszka

Były wójt gminy Rudnik.