Sobota, 17 sierpnia 2019

imieniny: Jacka, Anity, Mirona

RSS

W Pszowie będą cztery podstawówki

05.02.2017 19:00 | 9 komentarzy | juk

Przedstawiono propozycję nowej sieci szkolnej, która obowiązywać będzie już od 1 września. Wybrano wariant, w którym najważniejszym założeniem jest przekształcenie gimnazjum w Szkołę Podstawową nr 4.

W Pszowie będą cztery podstawówki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Strategia rozwoju oświaty w Pszowie została przygotowana przez Mirellę Ogrocką, dyrektora Zespół Obsługi Placówek Oświaty w Pszowie wraz z dyrektorami szkół podstawowych oraz gimnazjum. Wypracowano w niej dwie koncepcje. Pierwsza zakładała funkcjonowanie trzech placówek na terenie miasta, a druga czterech. Radni wstępnie zdecydowali, że optymalnym wariantem będzie decyzja o działaniu czterech podstawówek w Pszowie. Uchwała w tej sprawie musi zostać podjęta do końca marca.

Strategia zakłada przekształcenie obecnie istniejących na terenie miasta trzech podstawówek w 8–letnie Szkoły Podstawowe, a Gimnazjum w 8–letnią Szkołę Podstawową nr 4. W efekcie żadna szkoła nie będzie przepełniona, ponieważ liczba uczniów zostanie odpowiednio podzielona na wszystkie placówki. Pszowski magistrat chciałby również przekonać rodziców uczniów przyszłorocznych klas IV do przeniesienia swoich pociech do SP 4. – Przeniesienie dzieci w tym czasie do innej szkoły nie będzie szokiem. Proszę pamiętać o tym, że zmienia się podstawa programowa, w IV klasie zmienia się wychowawca. Generalnie jest całe nowe środowisko – wyjaśnił Dawid Topol, zastpca burmistrza Pszowa. Powodem przenosin jest chęć maksymalnego wykorzystania budynku nowej SP 4. Efektem tej koncepcji jest również zmiana rejonizacji uczniów. Obwody szkolne będą zbliżone do tych, które funkcjonowały na terenie miasta przed reformą wprowadzającą szkoły gimnazjalne. Za przekształceniem gimnazjum w SP 4 przemawiało wiele argumentów, m.in. duża baza klas lekcyjnych, zaplecze sportowe, nowoczesne klasy językowe, dobrze wyposażona biblioteka czy położenie szkoły w bezpiecznym miejscu. Dzięki bazie czterech podstawówek planuje się również określenie specjalizacji szkół. W SP 1 miałyby powstać klasy sportowe, w SP 2 klasy integracyjne i specjalne, a w SP 4 klasy językowe.

(juk)

Ludzie:

Dawid  Topol

Dawid Topol

Były wiceburmistrz Pszowa