Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Premiera ciosu mamuta po konserwacji

Dwa ciosy mamutów – jeden pochodzący od dorosłego osobnika, a drugi od mamuciątka – są już w muzeum w Wodzisławiu Śl. Wróciły z Torunia, gdzie były poddawane pracom konserwacyjnym. Wkrótce będzie można je zobaczyć.

Premiera ciosu mamuta po konserwacji

31 sierpnia 2015 r. w Zawadzie odnaleziono sporych rozmiarów cios mamuta. Cios wyłonił się ze stawu. Zauważyła go nastolatka z Zawady. Cios miał 175 cm rozpiętości (120 cm w zwoju). Kilka miesięcy później, około 1,5 km dalej – na granicy Wodzisławia i Syryni – natrafiono na kolejny cios mamuta. Tym razem mniejszy, o długości 70 centymetrów. Należał do młodego osobnika – mamuciątka. Tak samo przebywał w środowisku wodnym.

Najpierw RTG

Obydwa ciosy trafiły do wodzisławskiego muzeum. – Początkowo nie wiedzieliśmy, w jakim są stanie. Na pierwszy rzut oka cios z Zawady prezentował się dobrze, choć były widoczne pęknięcia – mówi dyrektor Muzeum w Wodzisławiu, Sławomir Kulpa. Jak dodaje dzięki Andrzejowi Boczarowskiemu, który jest związany z Juraparkiem w Krasiejowie i zajmuje się tematyką wymarłych zwierząt, udało się prześwietlić cios mamuta z Zawady. – Zdjęcia rentgenowskie pokazały, że w środku cios jest mocno popękany – zaznacza dyrektor muzeum.

Nowatorska substancja

Trzeba było szybko działać. Ciosy zostały przetransportowane do Torunia. Tam poddano je pracom konserwacyjnym. W dużym uproszczeniu polegały one na tym, że z ciosów wydobyto całą wodę, a w zamian wstrzyknięto nowatorską substancję, która ma zabezpieczyć popękane struktury. Bez tego obydwa ciosy, pozbawione środowiska wodnego, za jakiś czas rozpadłyby się na drobne kawałki. – Czekamy na szczegółową dokumentację z prac konserwacyjnych – podkreśla dyrektor Kulpa.

Próbka ciosu z Zawady została przekazana specjalistom, którzy mieli określić dokładny wiek pozostałości mamuta. Niestety, okazało się, że w próbce nie ma już kolagenu, więc analiza nie jest możliwa. W tej sytuacji należy przyjąć, że cios ma co najmniej 20 tys. lat.

Dzieci widziały cios mamuciątka

Obydwa ciosy wróciły do wodzisławskiego muzeum. Cios z Zawady nadal jest szczelnie opakowany. Gdy będzie gotowa specjalna gablota, zostanie w niej umieszczony, by wszyscy mogli go oglądać, bo muzeum przygotowuje stałą wystawę. Z kolei cios mamuciątka miał już swoją premierę. Jako pierwsze zobaczyły go dzieci – uczestnicy warsztatów „Tajemnicze życie mamutów”, które 26 stycznia poprowadziła Kinga Kłosińska z działu kultury regionu w Muzeum w Wodzisławiu.

– Na naszym terenie mieliśmy do czynienia z mamucim stepem. Nie będzie więc zaskoczeniem, jeśli w przyszłości znajdą się kolejne szczątki mamutów. Myślę, że jest to kwestia czasu – puentuje Sławomir Kulpa.

(mak)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].