Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Radiologia działa bez zezwolenia Sanepidu

28.01.2017 18:13 | 6 komentarzy | ma.w

Wojewódzcy kontrolerzy Sanepidu twierdzą, że prowadzenie pracowni z urządzeniami, które wytwarzają promieniowanie jest zabronione bez zezwoleń. Firma Tomma, która przejęła diagnostykę (RTG, TK i USG) wystąpiła o te zezwolenia 4 stycznia, wniosek dotarł do Katowic 8 dni później, a kontrola odbyła się dopiero 26 stycznia.

Radiologia działa bez zezwolenia Sanepidu
fot. Tomma
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Diagnostyka działa na Gamowskiej bez przerwy - do Sylwestra prowadził ją szpital, a od Nowego Roku robi to Tomma Diagnostyka Obrazowa, spółka, która wygrała postępowanie konkursowe ogłoszone przez lecznicę z Raciborza. Zmiany dokonują się nie bez przeszkód. NFZ nie zgodził się na cesję kontraktu na badania TK dla pacjentów "na skierowanie" i ogłosił konkurs. Chorzy muszą czekać do marca na rozstrzygnięcie czy badania te będą przeprowadzane w Raciborzu (np. na Gamowskiej). Swoje kontrole prowadzą w sprawie prywatyzacji zakładu diagnostyki służby starosty Winiarskiego i raciborska policja na zlecenie prokuratury.

Zezwolenie sanepidowskie na "uruchomienie i stosowanie urządzeń wytwarzających promieniowanie jonizujące dla celów medycznych" wydawane jest przez Wojewódzką Stację Sanitarno - Epidemiologiczną. Spełnione muszą być warunki wykonywania działalności związanej z narażaniem na promieniowanie jonizujące oraz przeprowadzona kontrola sanitarna. - Podjęcie działalności związanej z narażaniem na promieniowanie jonizujące, bez wymaganego przepisami zezwolenia, jest zabronione - twierdzi lek. med. Urszula Mendera-Bożek Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Aktualnie trwa procedura w sprawie wydania zezwolenia dla spółki Tomma.

Jak już pisały Nowiny, firma Tomma uzyskała wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Medyczną dopiero 5 stycznia (obowiązujący od 1 stycznia). Mówił nam o tym Grzegorz Struzik członek zarządu spółki, która przejęła radiologię w szpitalu w Raciborzu. Informował, że dopiero po uzyskaniu wpisu Tomma mogła wystąpić do Sanepidu z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie pracowni przy Gamowskiej. Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik tłumaczył, że działająca do końca 2016 roku pracownia TK RTG USG miała wszelkie zezwolenia z Sanepidu (m.in. tzw. paszporty urządzeń wykonujących promieniowanie jonizujące), a firma Tomma przejąwszy pracownie diagnostyczne kontynuowała tę działalność praktycznie bez zmian (te mają nastąpić wiosną gdy wprowadzone zostaną nowe aparaty).