Niedziela, 23 lutego 2020

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Koperta Życia dostępna w UM Racibórz. Sprawdź, co to takiego

28.01.2017 09:00 | 0 komentarzy | ż

Nawet niewielkie rzeczy mogą decydować o czyimś życiu i śmierci. Na przykład zwykła kartka papieru w zwykłej kopercie. Właśnie ruszył ogólnopolski projekt pod nazwą "koperta życia" - informuje Leszek Iwulski z UM Racibórz.

Koperta Życia dostępna w UM Racibórz. Sprawdź, co to takiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest to koperta, w której znajduje się formularz z krótkim opisem choroby, listą zażywanych leków, danymi chorego, kontaktem do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny. W akcji bierze udział również raciborski magistrat, który zakupił koperty dla mieszkańców miasta.

Gdzie trzymać kopertę życia?

W kopercie życia znaleźć się powinny informacje na temat choroby, lista leków, które bierzemy, nasze dane kontaktowe. Kopertę umieszczamy w widocznym miejscu w lodówce. Dlaczego właśnie w tym miejscu? Ponieważ lodówkę ma każdy i ponieważ najczęściej jest całkiem sporych rozmiarów. Na lodówkę naklejamy także znaczek informujący, że znajduje się w niej koperta. Koperta adresowana jest do ratowników medycznych i lekarzy, którzy często mają bardzo krótki czas, by podjąć trafne decyzje. W takiej sytuacji każda sekunda jest na miarę złota - ratownicy nie muszą pytać chorego o dane, przeszukiwać jego szafek - mogą po niezbędne informacje sięgnąć właśnie do lodówki.

Kto powinien mieć kopertę życia?

Do kogo skierowana jest "koperta życia"? Przede wszystkim osoby starsze, samotne, chorujące. To właśnie w ich przypadku jest konieczne, by jak najszybciej sięgnąć po informacje. Osoba, która nagle dostaje jakiegoś ataku (np. wylewu, lub zawału) rzadko kiedy jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na zadane jej pytania, dlatego właśnie w przypadku osób samotnych "koperta życia" może być najbardziej cenna.

Gdzie odebrać kopertę?

Koperty można odebrać w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miasta Racibórz i w Wydziale Społecznym Urzędu Miasta Racibórz.

Koperta Życia to Wspólna akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

źródło: UM Racibórz, oprac. żet