Czwartek, 22 października 2020

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Radni i Lenk zaproszą Andrzeja Dudę na obchody 800-lecia Raciborza

25.01.2017 15:50 | 2 komentarze | żet

- Wydaje mi się za stosowne, żeby na tak ważną uroczystość zaprosić najważniejszą osobę w państwie, czyli Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę - wnioskował radny Michał Woś podczas styczniowej sesji Rady Miasta Racibórz.

Radni i Lenk zaproszą Andrzeja Dudę na obchody 800-lecia Raciborza
Michał Woś, Andrzej Duda, Mirosław Lenk (fot. nowiny.pl, prezydent.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radny Michał Woś, który na co dzień pracuje w ministerstwie sprawiedliwości, zaproponował aby na marcowe spotkanie rajców zaprosić Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Uroczysta sesja, którą zaplanowano na 21 marca, będzie jednym z głównych punktów obchodów jubileuszu 800-lecia praw miejskich Raciborza. Radny Woś wyraził co prawda obawę, że na zaproszenie głowy państwa może być już zbyt późno, ale spróbować nie zawadzi.

Jego wniosek poparł radny Piotr Klima, który oprócz polityków regionalnych i centralnych, widziałby w Raciborzu również przedstawicieli Unii Europejskiej, hierarchów Kościoła Katolickiego, a także przedstawicieli rządów Czech oraz Niemiec. Aby zaproszenie dla Andrzeja Dudy odniosło skutek, zaproponował aby połączyć je z wręczeniem mu honorowego obywatelstwa Raciborza.

Pomysł radnego Wosia spodobał się prezydentowi Mirosławowi Lenkowi. - Chętnie takie zaproszenie wystosuję - powiedział i dodał, że przyjazd głowy państwa do Raciborza byłby "ogromnym zaszczytem". Dodatkowo zapewnił, że postara się sprowadzić do Raciborza wojewodę Jarosława Wieczorka, marszałka województwa Wojciecha Saługę oraz konsulów Niemiec i Czech.

W dalszej cześci sesji radni dyskutowali o kolejnych punktach programu obchodów jubileuszu 800-lecia praw miejskich Raciborza (m.in. uhnorowanie Wincentego z Kielczy, promocja przedsięwzięcia w mediach, kwestia fundacji pomnika księcia Mieszka Laskonogiego).

Wkrótce więcej informacji na ten temat.

Wniosek radnego Michała Wosia przeszedł: 18 głosów za, 1 przeciw, 1 wstrzymujący się, dwóch radnych nie głosowało.


Na marginesie dyskusji wokół 800-lecia praw miejskich Raciborza, Michał Woś zaproponował też hasło obchodów: 800 miejsc pracy na 800 lat Raciborza (zamiast 800 drzew na 800 lat Raciborza). Mirosław Lenk odebrał to jako przytyk. - Od pewnego czasu trudno nam zarzucić, że nie robimy nic w tym kierunku - odpowiedział radnemu, dodając, że najwięcej w tym temacie robią same firmy raciborskie i podraciborskie. - Eko-Okna, Koltech, Rafako i wiele innych zakładów ma problem z naborem. Bezrobocie w Raciborzu jest poniżej 6%. (...) uważam, że te miejsca pracy tworzą się szybciej niż podejrzewamy, dlatego dobrze byłoby drzewa posadzić - zakończył.

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz