Poniedziałek, 22 kwietnia 2019

imieniny: Leona, Kai, Heliodora

RSS

Podwykonawcy firmy Dragados czekają na wypłatę 30 mln zł: jesteśmy na skraju bankructwa

25.01.2017 11:57 | 2 komentarze | mak

Kolejne kłopoty przy budowie zbiornika Racibórz Dolny. Podwykonawcy hiszpańskiej firmy Dragados, która została wyrzucona z placu budowy, czekają na wypłatę nawet 30 mln zł.

Podwykonawcy firmy Dragados czekają na wypłatę 30 mln zł: jesteśmy na skraju bankructwa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chodzi o około 30 podwykonawców i usługodawców, którzy czekają na pieniądze za prace, które wykonali przy budowie zbiornika. Należności mają sięgać nawet 30 mln zł.

Firmy wykonywały głównie roboty ziemne albo wynajmowały sprzęt potrzebny na placu budowy.  - To firmy z różnych regionów, ale również z okolicy - mówi nam jeden z podwykonawców.

Czekają i nic

Pieniądze miał wypłacić główny wykonawca - firma Dargados - który po wyrzuceniu z placu budowy stwierdził, że sam nie dostał środków od inwestora, więc nie może zapłacić. - 14 października Regionalny Zarząd Gospodarki wodnej wypowiedział kontrakt firmie Dragados. Jednocześnie RZGW zatrzymało firmie Dragados ok. 150 mln zł, a tym samym spowodowało to wstrzymanie wypłat dla nas - poinformował nas jeden z podwykonawców.

Podwykonawcy zwrócili się więc do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Tam obiecano im wypłatę - najpierw do 20 grudnia ubiegłego roku. Później termin był przesuwany. Firmy miały otrzymać pieniądze dzisiaj, 25 stycznia. Środki nadal nie wpłynęły na konta podwykonawców. Najnowsza informacja z RZGW jest taka, że pieniądze zostaną wypłacone do 14 dni.

Podwykonawcy są podstawieni pod ścianą, bo zaległości są duże. - Doprowadziły firmy na skraj bankructwa. Wykonaliśmy to, co do nas należało. Roboty zostały odebrane i jest to potwierdzone. Faktury zostały wystawione i zatwierdzone. Sytuacja jest kuriozalna, bo z jednej strony państwo chce, żebyśmy zapłacili podatki, a z drugiej nie chce nam wypłacić należnych pieniędzy - bulwersuje się jeden z podwykonawców. Dodaje, że na wypłatę należności czekają nie tylko podwykonawcy, ale i usługodawcy. - Usługodawcy mają jeszcze gorzej, bo im podobno RZGW nie zapłaci, ponieważ nie zostali zgłoszeni - dowiadujemy się.

Tylko połowa

Sprawą zajęli się również dziennikarze RMF. Zwrócili się do Ministerstwa Środowiska. Tam usłyszeli, że w przyszłym miesiącu podwykonawcy hiszpańskiego konsorcjum mają otrzymać zaległe pieniądze. - Wypłaty mają objąć te firmy, które hiszpański wykonawca formalnie zgłosił jako podwykonawców. Miał taki obowiązek w kontrakcie, natomiast nie zgłosił wszystkich. Jak mówił w rozmowie z naszym reporterem wiceminister Mariusz Gajda, na tej liście jest tylko połowa podmiotów pracujących na zlecenie Hiszpanów, czyli około 15 firm - informuje portal rmf24.pl