Piątek, 6 grudnia 2019

imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny

RSS

W Marklowicach będzie ciut czystsze powietrze

23.01.2017 07:00 | 0 komentarzy | juk

W ciągu roku wymieniono 50 kopcących pieców na rzecz nowych kotłów niskoemisyjnych. – Marklowice od momentu swojej reaktywacji prowadzą wiele działań na polu proekologicznym – mówi wójt Tadeusz Chrószcz. W związku z dużym zanieczyszczeniem powietrza władze gminy podjęły działania, aby wyeliminować zjawisko smogu w Marklowicach.

W Marklowicach będzie ciut czystsze powietrze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowy projekt, duże możliwości

W poprzednim roku kalendarzowym na terenie gminy uruchomiono program Ograniczenia Niskiej Emisji. Polegał on na likwidacji starych kotłów i zabudowie nowych niskoemisyjnych. – W każdej dzielnicy Marklowic zorganizowaliśmy spotkania z mieszkańcami, aby wyjaśnić im co, oraz w jaki sposób planujemy – dodaje Tadeusz Chrószcz. Z dofinansowania mogli skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków mieszkalnych położonych na terenie gminy. Warunkiem wzięcia udziału w programie było nieuzyskanie od niej wcześniej dotacji na ten cel. Jak podkreśla Tadeusz Chrószcz zainteresowanie programem było ogromne. Finalnie zgodnie z regulaminem wymieniono 50 starych kotłów. Jednak pod koniec roku ukończenie programu wisiało na włosku, ponieważ kilku mieszkańców zrezygnowało. – Był szybki nabór internetowy i udało nam się brakujących marklowiczan pozyskać – dodaje Chrószcz.

Korzystnie dla mieszkańca

Maksymalny koszt kwalifikowany wymiany kotła brany pod uwagę przez gminę to 12 tys. zł. W jego zakres wchodził między innymi zakup i montaż kotła wraz z ewentualnym zakupem i montażem zasobnika c.w.u. czy wykonanie niezbędnej instalacji w kotłowni w celu prawidłowego jej funkcjonowania. Wysokość dotacji wynosiła 60% kosztów kwalifikowanych, czyli nie więcej niż 7,2 tys. W takim wypadku mieszkaniec z własnej kieszeni dołożył 4,8 tys. zł. Aby sfinansować program, część środków gmina pozyskała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład własny Marklowic wyniósł 250 tys. zł. Dodajmy, że na terenie innych gmin kwota dofinansowania a co za tym idzie ilość dokonanych wymian kotłów jest znacznie niższa. W ubiegłym roku Pszów dokonał wymian 10 kotłów przy 2 tys. zł dofinansowania.

Na tym nie koniec

Wójt Marklowic zapowiada, że w tym roku również zostanie podjęty program wymiany starych kotłów. Tak jak w poprzedniej edycji najpierw będzie nabór chętnych mieszkańców. Tadeusz Chrószcz podkreśla, że chciałby, aby tegoroczna ilość wymienionych kotłów była zwiększona. Jednak wszystko zależy od chęci marklowiczan. Prawdopodobnie zmianie ulegnie realizacja. Zamierza się, aby projekt był wykonany w formie inwestycji gminnej. – Warunki finansowe będą zbliżone do zakończonego projektu – dodaje wójt. O szczegółach będziemy informować.

(juk)