Wtorek, 16 lipca 2019

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

To już pewne. Dożywocie dla Szatana

23.01.2017 08:00 | 3 komentarze | acz

12 stycznia Sąd Apelacyjny w Katowicach skazał mieszkańca Nowej Wsi (gmina Lyski) na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Oznacza to, że wyrok w sprawie zabójstwa małżeństwa P. stał się wreszcie prawomocny.

To już pewne. Dożywocie dla Szatana
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wydanie prawomocnego wyroku zajęło wymiarowi sprawiedliwości aż sześć lat. Jak to możliwe? Wszystko przez skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia w 2014 roku. Sąd apelacyjny uznał wówczas, że orzeczona w pierwszym procesie kara 25 lat pozbawienia wolności jest zbyt łagodna. Przepisy nie pozwoliły zmienić wyroku w apelacji, więc nakazano powtórzyć proces. To nie wszystko W pierwszym wyroku sąd przyjął, że  68-letnia Anna i 70-letni Brunon Pytlik zginęli niemal od razu i Mateusz N. nie działał ze szczególnym okrucieństwem. Przyjęto wówczas również, że jednym czynem zabito dwie osoby. Sąd Apelacyjny w Katowicach w wydanym wyroku przychylił się do apelacji prokuratury i również nie zgodził się z tezą, że  jednym czynem zabito dwie osoby. – Należy zastanowić się czy nie mamy tu do czynienia z dwoma czynami, bo przecież obie osoby nie zostały zabite równocześnie lub też z czynem ciągłym co też rodzi inną kwalifikację  – tłumaczył wówczas sędzia Robert Kirejew z Sądu Apelacyjnego w Katowicach. W drugim wyroku, który zapadł 8 czerwca 2016 roku Mateusza N. skazano już na karę dożywotniego pozbawienia wolności. 12 stycznia 2017 Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał ten wyrok nadając mu prawomocność.

Bliscy sąsiedzi

Za co tak surowy wyrok? Za wstrząsającą zbrodnię, której Mateusz N. dopuścił się na najbliższych sąsiadach. Przypomnijmy,  do tragedii doszło w czerwcu 2011 roku w Nowej Wsi w gminie Lyski. W Boże Ciało w domu przy ulicy Rybnickiej znaleziono ciało starszego małżeństwa. Zwłoki 68-letniej Anny i 70-letniego Brunona Pytlików odkryła Bożena N. – najbliższa sąsiadka z domu po drugiej stronie ulicy, która wybrała się do nich z ciastem. Kobieta leżała w wannie, miała zmiażdżoną twarz. Ciało mężczyzny znaleziono w pokoju. W domu panował nieład, widać, że ktoś czegoś szukał. Pytlikowie poza emeryturą mieli pieniądze ze sprzedaży działek. Byli bardzo ostrożni, nie otwierali po zmroku obcym. Sekcja wykazała, że małżeństwo zostało zabite jeszcze w nocy z 21 na 22 czerwca.  Sprawca używał między innymi maszynki do mięsa, miażdżąc twarz kobiety. Mężczyzna miał ranę ciętą szyi, o kształcie tzw. jaskółczego ogona. Przecięte zostały duże naczynia krwionośne, więc zgon nastąpił stosunkowo szybko. Kobieta żyła jeszcze jakiś czas, świadczy o tym krew w płucach, którą się dławiła.  Mateusz N. wpadł tydzień później, po tym kiedy w sklepie muzycznym zapłacił za sprzęt kilkunastoma tysiącami złotych w gotówce. Również do czasu zatrzymania, rodzina Mateusza N. parzyła kawę w ekspresie podarowanym przez syna. Jak się później okazało, zakupionym za pieniądze Pytlików.