środa, 24 lipca 2019

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

800 lat praw miejskich Raciborza. Sesja bez konkretów, drzewa z głową i 800 basenów

19.01.2017 19:30 | 1 komentarz | ma.w

Program obchodów 800 lat praw miejskich Raciborza jest żywy. Codziennie będziemy wprowadzali doń nowe elementy – zapowiedział radnym komisji oświaty prezydent Mirosław Lenk.

800 lat praw miejskich Raciborza. Sesja bez konkretów, drzewa z głową i 800 basenów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zaczął od poinformowania o stronie internetowej gdzie „są zdjęcia, pocztówki i albumy oraz informacje”. - Jest strona na facebooku, którą prowadzi dwóch raciborzan społecznie: Artur Wierzbicki i Grzegorz Wawoczny – zaznaczył włodarz.

Poinformował, że magistrat jest już po dwóch wydarzeniach – wystawie Bolesława Stachowa i koncercie noworocznym K. Dębskiego i W. Nahornego gdzie „zaprezentowano film o najważniejszych, przełomowych dziejach naszego miasta, w reżyserii Adriana Szczypińskiego, wg scenariusza Lucyny Siwek i gdzie konsultantem był G. Wawoczny”.

Jesteśmy w trakcie dyskusji nad elementami, które staramy się wypracować. Powołam zespół z udziałem społeczników zajmujący się inicjatywą „800 drzew na 800 lat”. Jesteśmy już po rozmowach w urzędzie na ten temat. Liczymy na akceptację społeczną tego przedsięwzięcia – stwierdził M. Lenk. W urzędzie mowa jest np. o alei, „którą można byłoby zaaranżować od początku do końca wzdłuż jednej ze ścieżek rowerowych i o zagospodarowaniu czarnego placu na Ostrogu”.

Na marzec zaplanowano uroczystą sesję rady miasta. - Uzgadniamy z przewodniczącym przebieg tej sesji. Poświęcimy ją elementom historycznym, będzie wykład popularno–naukowy, na który chcemy zaprosić profesora Barciaka z Katowic, Pawła Newerlę i Grzegorza Wawocznego. I jeszcze element jakiegoś małego koncertu. Chcemy to zrobić w Muzeum. W któryś piątek – kontynuował 18 stycznia na posiedzeniu komisji Mirosław Lenk.

W czerwcu chce zaprosić na Dni Raciborza przedstawicieli miast partnerskich, „ale nie będzie z tym prosto, bo mają swoje sprawy i terminy”. - Kilku przyjedzie – szacuje prezydent.

Radny Franciszek Mandrysz spytał o zaplanowane w marcu, na sesji, odznaczenia dla Zasłużonych dla Raciborza. - Tabula rasa jeszcze w tym temacie. Trzeba się zastanowić. Niech to będzie inicjatywa komisji. Powołam zespół z urzędników i radnych, z każdego klubu. Temat jest całkowicie otwarty. W lutym trzeba go jednak zamknąć – stwierdził włodarz.

Leszek Szczasny prosił by nie przesadzić, że co dzień będzie się coś dokładać do programu. - Maksymalnie w lutym program trzeba dopiąć, jakieś materiały informujące zrobić co i kiedy. Żeby nie popłynąć, bo pełna spontaniczność nie byłaby dobra. W październiku już o tym mówiłem. Były już jakieś spotkania w tej sprawie? Mnie nikt o nich nie informował – dziwił się radny. Lenk odpowiedział, że było jedno spotkanie konsultacyjne w sali obrad rady, a 18 stycznia mniejszy zespół ustalił z panią dyrektor z RCK współpracę stowarzyszeń.

- Odniosę się do tej otwartości. Większość dużych przedsięwzięć mamy uzgodnionych. Strona, facebook, wystawa, koncert, sesja marzec, Dni Raciborza. Drzewa to jeszcze sprawa otwarta. Nie musimy ich sadzić w tym roku, posadźmy je z głową, rozpocznijmy to. Kompleksowo z mieszkańcami. Program mamy dopięty, chaos się nie wkradnie. Czekamy tylko na ciekawe propozycje – zaznaczył prezydent.

Naczelnik Robert Myśliwy poinformował, że mieszkańcy zgłaszają się co rusz z propozycjami. Podał dwa przykłady: 800 basenów przepłyniętych w ciągu jednego dnia, w formie pikniku w H2Ostróg, inicjatywa OSiR i WOPR; pomysł znanego kolarza-amatora z Raciborza, który chce pobić rekord Guinessa i w kilka dni przejechać 2 tys. km, dotrzeć do miast partnerskich robiąc w miastach przystanki; na trasie m.in. Warszawa, Budapeszt i Wiedeń. W asyście samochodu technicznego z napisem „800 lat praw miejskich Raciborza”. - Program jest dynamiczny i zmienia się – podsumował R. Myśliwy.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Franciszek Mandrysz

Franciszek Mandrysz

Radny Gminy Racibórz.

Leszek Szczasny

Leszek Szczasny

Podróżnik, były radny Gminy Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Robert Myśliwy

Robert Myśliwy

Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu