Czwartek, 23 maja 2019

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

SYTUACJA HYDROLOGICZNA:

Rybnik upamiętni 72. rocznicę Marszu Śmierci

01.01.1970 01:00 | 0 komentarzy | pm

Mieszkańcy Rybnika rokrocznie uczestniczą w procesji upamiętniającej zbrodnie na więźniach KL Auschwitz-Birkenau i tragiczny „Marsz Śmierci”.

Rybnik upamiętni 72. rocznicę Marszu Śmierci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W niedzielę, 29 stycznia, odbędą się w Rybniku uroczystości związane z upamiętnieniem 72. rocznicy „Marszu śmierci” więźniów obozu KL Auschwitz oraz kolejnej rocznicy „Tragedii Górnośląskiej”.

– Uroczystość rozpocznie się o godz. 15.00, przed obeliskiem obok stadionu miejskiego przy ul. Gliwickiej. Uczestnicy spotkania złożą również kwiaty przy pomniku w lesie nad rzeką Rudą oraz w dzielnicy Kamień, obok obelisku, upamiętniającego społeczność żydowską, pomordowaną w „Marszu Śmierci” – informuje Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta Rybnika.

Dodatkowo ok. godz. 16.00 delegacja oraz mieszkańcy i przedstawiciele Rady Dzielnicy Kamień uczczą pomordowanych żydowskich więźniów obozu KL Auschwitz, przy obelisku w dzielnicy Kamień.

Mieszkańcy Rybnika rokrocznie uczestniczą w procesji upamiętniającej zbrodnie na więźniach KL Auschwitz-Birkenau i tragiczny „Marsz Śmierci”. W styczniu 1945 roku okupant niemiecki pędził tysiące więźniów z obozów zagłady w głąb Rzeszy Niemieckiej. Więźniowie pokonywali dziennie w mrozie ok. 20-30 km. Tylko nielicznym udało się uciec i przeżyć, większość ginęła po drodze. Jedna z tras wiodła przez Rybnik. Przedsięwzięcie organizowane jest przez Muzeum w Rybniku oraz Klub Inteligencji Katolickiej w Rybniku. (inf. UM Rybnik)

Szczegółowy program uroczystości:
• 14.55 – zbiórka uczestników i delegacji obok obelisku przy ul. Gliwickiej
• 15.00 – rozpoczęcie uroczystości – zapalenie zniczy, złożenie kwiatów i wieńców pod obeliskiem przy ul. Gliwickiej
• ok. 15.10 – rozpoczęcie Drogi Krzyżowej
• ok. 15.30 – zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przy mogile w lesie nad rzeką Rudą
• ok. 15.40 – Droga Krzyżowa do kościoła Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w dzielnicy Wielopole
• 16.30 – Msza św. w kościele w Rybniku-Wielopolu, w intencji pomordowanych w „Marszu Śmierci”.