Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Jak spędzić ferie zimowe? Atrakcje w powiecie wodzisławskim

17.01.2017 18:17 | 0 komentarzy | mak, juk, art

Ośrodki kultury i wiele innych instytucji przygotowało ciekawą ofertę na zimowe ferie. Oto najciekawsze wydarzenia.

Jak spędzić ferie zimowe? Atrakcje w powiecie wodzisławskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Godów

Gminne Centrum Kultury przygotowało cykl zajęć i spotkań w poszczególnych Ośrodkach Kultury. Są to głównie zajęcia artystyczne – plastyczne i muzyczne. W OK Godów odbywać się będą w poniedziałki, wtorki i środy; OK Gołkowice zaprasza w poniedziałki, środy i piątki; OK Skrzyszów zaprasza w poniedziałki, środy i czwartki, zaś OK Skrbeńsko w poniedziałki, wtorki i środy. Na zajęcia świetlicowe w poniedziałki, środy i piątki zaprasza też Świetlica w Podbuczu. Wszystkie zajęcia odbywć się będą od godz. 10.00 do 11.30.

Gorzyce

Oprócz wielu zajęć świetlicowych poszczególne Ośrodki Kultury, działające w ramach Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach organizują wiele wyjazdów. I tak OK w Gorzycach 16 stycznia organizuje wycieczkę do teatru w Cieszynie na „Jasełka Tradycyjne” (koszt 50 zł), a 19 stycznia wyjazd do kina w Rydułtowach na seans pt. „Królowa Śniegu 3: Ogień i lód” (koszt 30 zł).

OK w Czyżowicach w dniach 22–28 stycznia organizuje zimowisko w Zawoi. Koszt na razie jest nieznany. Z kolei świetlice w Bełsznicy i Odrze 17 stycznia organizują wyjazd do centrum wspinaczkowego w Niedobczycach. Świetlica w Odrze zaprasza też na wycieczkę do wytwórni filmów animowanych w Bielsku–Białej, która odbędzie się 20 stycznia. Ponadto każdy z Ośrodków i Świetlic przygotował bogatą ofertę zajęć na miejscu. Codziennie też spod OK w Czyżowicach, Gorzycach i Olzie organizowane będą wyjazdy na basen Nautica w cenie 11 zł.

Szczegółowe informacje na plakatach i w placówkach kultury. OK Gorzyce nr tel 324511681, OK Czyżowice nr tel 32 451 32 88, OK Olza nr tel 32 451 11 12, Świetlica Osiny nr tel 32 323 15 75.

Lubomia

Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi przygotował szereg atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będą się one odbywały od 17 do 27 stycznia. A w ofercie między innymi: zwiedzanie podziemi kopalni Guido, wyjazdy do kina, warsztaty plastyczne, spektakl teatralny czy wyjazd na kulig. Szczegóły i zapisy pod numerami telefonów: 32 451 60 94 (GOK Lubomia), 32 451 72 21 (WDK Syrynia), 510 106 477 (WDK Buków), 699 671 069 (WDK Grabówka).

Marklowice

Tegoroczne ferie zimowe w Marklowicach odbywają się pod hasłem „Bezpieczne ferie 2017”. Dla dzieci i młodzieży przygotowano szereg atrakcji. Będą odbywały się w SP1, SP2 oraz w gimnazjum. Uczestnicy zajęć mogą wziąć udział w wyjazdach na basen, zajęciach gimnastycznych czy seansach filmowych. Przygotowano również między innymi warsztaty kulinarne, zumbę oraz turniej tenisa stołowego. Ponadto dzieci mogą korzystać ze sztucznego lodowiska na Słonecznej Wyspie, gdzie wstęp jest bezpłatny. Zapisy i bliższe informacje w szkołach.

Mszana

Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie przygotował blok zajęć stałych dla dzieci i młodzieży, organizowanych w placówkach GOKiR od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–14.00.

Ponadto bardzo wiele wycieczek i wydarzeń. 18 stycznia odbędzie się kulig dla dzieci w Wiśle. Koszt to 40 zł w tym rożno w kolibie (kiełbasa, dodatki, chleb, herbata ), zabawy na śniegu. Wyjazd o godz. 10.00. 19 stycznia zaplanowano wyjazd do kina w Jastrzębiu–Zdroju na film pt. „VAIANA: Skarb Oceanu”. Cena 12 zł (dzieci), 18 zł (dorośli), wyjazd godz. 9.00. W piątek 20 stycznia odbędzie się wyjazd na wystawę budowli z klocków lego w Gliwicach. Cała ekspozycja składa się z kilku milionów klocków i zajmuje niemal 2500 metrów kwadratowych. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest Strefa Zabawy oraz Kino Edukacyjne. Ponadto na wystawie można podziwiać największy, jak dotąd, samolot zbudowany z klocków Lego – Boeing 747. Jest to replika Air Force One – samolotu należącego do prezydenta Stanów Zjednoczonych. Koszt wyjazdu to 20 zł (dzieci), 30 zł (dorośli). Czas zwiedzania około 2 godz. Wyjazd o godz. 9.30. 24 stycznia odbędzie się wycieczka do Parku Trampolin w Katowicach (Jumpcity) – cena 25 zł (dzieci), 35 zł (dorośli). Wyjazd godz. 10.00. Każdy z uczestników wyjazdu, który nie ukończył 18 lat zobowiązany jest dostarczyć pisemną zgodę rodziców. Formularze dostępne w GOKiR Mszana. 25 stycznia zaplanowano kolejny wyjazd do kina w Jastrzębiu–Zdroju na film, pt. „Królowa Śniegu 3: Ogień i lód”, wyjazd godz. 9.00. Cena 12 zł (dzieci), 18 zł (dorośli). Zapewne bardzo ciekawy będzie 26 stycznia. W tym dniu odbędzie się Auto–Show czyli pokaz zdalnie sterowanych modeli w Ośrodku Kultury w Mszanie (możliwość dowozu dzieci z całej gminy). Koszt 10 zł. Początek godz. 10.00. Firma z Warszawy zainstaluje tor dywanowy o maksymalnych wymiarach 10x15 metrów, na którym poruszać się będą profesjonalne samochody. Oprócz zabawy przeprowadzone zostaną poważne zawody. Uczestnicy wezmą udział w treningach, eliminacjach, barażach i finałach. Dla najlepszych przewidziano nagrody. Poza tym przygotowany będzie serwis techniczny pojazdów. Instruktorzy zaprezentują ponadto modele latające i udzielą porad związanych z używaniem modeli zdalnie sterowanych. Istnieje możliwość przyniesienia ze sobą swoich pojazdów zdalnie sterowanych i wypróbowanie ich możliwości na wspomnianym torze. Zapisy w ośrodkach kultury. Ponadto w Ośrodku Kultury w Gogołowej organizowane są Dni Rzemieślnika. Dzieci odwiedzą miejscową kuźnię, piekarnię i stadninę koni. Szczegółowe informacje pod nr tel. 533 098 051.

Zapisy na imprezy wyjazdowe w ośrodkach kultury (Mszana – tel. 32 472 00 76, Połomia tel. 32 476 04 15, Gogołowa tel. 533 098 051).

Pszów

Miejski Ośrodek Kultury w Pszowie zaprasza na specjalne zajęcia w ramach Akcji Zima. Dla uczestników przygotowano serię seansów filmowych w pszowskim kinie. Milusińscy będą mogli zobaczyć między innymi „Misiek w Nowym Jorku” czy „UPS! Arka odpłynęła”. Ponadto przygotowywano szereg zajęć kreatywnych, jak również tanecznych. Podczas tegorocznej Akcji Zima nie obejdzie się bez wycieczek. Planuje się wyjazd do Parku Wodnego w Krakowie oraz w Rudzie Śląskiej. Zapisy w sekretariacie MOK oraz pod nr tel. 32 455 74 54. Dodatkowo ciekawe zajęcia w ferie zimowe odbywać się będą również w placówkach oświatowych na terenie miasta. Zorganizowane zostaną między innymi zajęcia sportowo–rekreacyjne czy wyjazdy na kręgielnie. Więcej informacji w sekretariatach SP1, SP2, SP3 oraz w gimnazjum.

Radlin

Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie zaprasza na warsztaty z okazji ferii zimowych. Zajęcia są skierowane dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Motywem przewodnim tegorocznego programu jest Afryka. 19 stycznia odbędzie się balik przebierańców dla dzieci. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.30, a w jego trakcie odbędą się konkursy i zabawy. Z kolei 29 stycznia o godz. 16.00 będzie miał miejsce spektakl bajkowy pt. „Złoty Promyczek” autorstwa Andrzeja Tylczyńskiego. Na radlińskiej scenie wystąpią aktorzy z Młodzieżowego Teatru „Zwierciadło”. 18 oraz 25 stycznia o godz. 10.00 odbędą się dwa bloki zajęciowe pn. Powitanie z Afryką. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się między innymi, w co się ubierają Berberowie, czyli rdzenni mieszkańcy Afryki Północnej oraz zgłębią tajniki niesamowitych potraw afrykańskich. Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy, z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc. Więcej szczegółów pod nr tel. 32 456 86 33, 32 456 89 28.

Rydułtowy

W czasie ferii Rydułtowskie Centrum Kultury zaprasza na „Widowisko pełne magii”, które odbędzie się o 25 stycznia o godz. 10.00. Bilet w cenie: 10 zł (dorośli) i 7 zł (dzieci). Tego samego dnia o godz. 11.15 zaplanowano warsztaty młodego magika. W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się czym jest sztuka iluzji, nauczą się kilku prostych efektów magicznych, oraz poznają cenne wskazówki przydatne w trakcie przygotowania swojego pierwszego pokazu iluzji przed publicznością. Koszt udziału — 8 zł, ilość miejsc ograniczona. Widowisko i warsztaty poprowadzi iluzjonista Marcin Klęk. Więcej informacji w Sekretariacie RCK od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–16.00 lub pod numerem telefonu: 32 457 70 06.

Wodzisław

Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza do twórczego spędzenia zimowej przygody. Na młodszych i starszych czeka barwna paleta propozycji atrakcyjnego spędzania czasu. Program ferii stanowić będą zajęcia plastyczne, taneczne, muzyczne, teatralne oraz szkoła kreatywnego szycia. W ofercie znajdzie się także sporo propozycji dla ciekawych świata konstruktorów, małych wynalazców i naukowców. Dla najmłodszych WCK organizuje karnawałowy balik przebierańców, gdzie czekać będzie na nich wiele atrakcji, zabaw i konkursów. Szczegółowych informacji udziela dział Projektów i Animacji Kulturalnej WCK – tel. 324554855, e–mail: iza.s@wck.wodzislaw.pl.

Jak co roku, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego spędzenia ferii zimowych. W tym roku odbędą się aż 4 spotkania, a każde z zajęć będzie jedyne i niepowtarzalne. 17 stycznia zaplanowano warsztaty mozaikowe. Letnie spotkania z mozaiką cieszyły się wielkim powodzeniem. Jak będzie tym razem? Koszt zajęć to 5 zł od osoby, nie ma ograniczeń wiekowych, ale młodsze dzieci zachęca się do przybycia w towarzystwie osób dorosłych. Z kolei 19 stycznia prawdziwa gratka dla miłośników mumii i piramid. Na zajęciach pt. Egipt Faraonów uczestniczy przeniosą się kilka tysięcy lat wstecz, do doliny Nilu, by zapoznać się z tamtejszą niezwykłą kulturą. Dodatkowo gratką jest, że prowadząca zajęcia archeolog dwukrotnie brała udział w badaniach w słynnej Dolinie Królów i opowie również o swoich egipskich doświadczeniach. 24 stycznia muzeum zaprasza wszystkich – również dorosłych – na wycieczkę Wokół Starego Wodzisławia z muzealnym przewodnikiem. Ze względów bezpieczeństwa dzieci poniżej 10 lat powinny przyjść pod opieką dorosłych. Koszt wycieczki to 3 zł od osoby. 26 stycznia odbędzie się spotkanie z prehistorycznymi ssakami. Tajemnicze życie mamutów – to tytuł zajęć. Pamiętacie słynne znalezisko mamuciego kła w Zawadzie? Bedzie można zobaczyć go pierwszy raz po powrocie z konserwacji!

Muzeum prosi o wcześniejsze zapisy na zajęcia, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Zapisywać można się osobiście (w muzeum), mailowo (kontakt@muzeum.wodzislaw.pl) albo telefonicznie (32 455 25 74).

Zimowo w biliotece

Warsztaty plastyczne, zajęcia muzyczno–plastyczne, czytanie bajek, quizy i zabawy, konkursy, gry planszowe, spektakle teatralne… To wszystko będzie można znaleźć w najnowszej – odbywającej się w ferie „Akcji zima” w Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu. Zajęć będzie tyle, że nie sposób je tu wszystkie opisać. Podamy więc tylko przykłady. 16 stycznia o godz. 11.00 „Pinokio”, czyli przedstawienie w wykonaniu aktorów teatru Krak–Art (5 zł). 17 stycznia o godz. 11.00 zajęcia muzyczko–plastyczne „Sroka złodziejka” (5 zł), 18 stycznia o godz. 11.00 zajęcia muzyczno–plastyczne Szeherezada (5 zł), a 19 stycznia o godz. 11.00 zajęcia „Karnawał zwierząt” (5 zł).

(art), (juk), (mak)