Niedziela, 28 listopada 2021

imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada

RSS

Spółdzielnia zakratowała okna. Koty nie mają gdzie się schować

16.01.2017 18:42 | 27 komentarzy | (q)

Krakowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami opublikował na swojej stronie zdjęcia zakratowanych okien piwnicznych w bloku wodzisławskiej spółdzielni "ROW". Okna zostały zakratowane przy największych mrozach tej zimy, całkowicie uniemożliwiając wolnożyjącym zwierzętom schronienie przed mrozem.

Spółdzielnia zakratowała okna. Koty nie mają gdzie się schować
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na stronie krakowskiego TOZu czytamy:

"Naszą uwagę przykuły zdjęcia zakratowanych okienek piwnicznych w jednej ze spółdzielni mieszkaniowej ROW z Wodzisławia Śląskiego. Dlatego postanowiliśmy zrobić ten wpis, żeby uświadomić wszystkim bezdusznym urzędnikom powagę sytuacji w jakiej znajdują się dzikie koty zamieszkujące nasze miasta i wsie.

Na początek, przytoczyć należy, że w myśl art. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.), koty wolno żyjące to zwierzęta dzikie, stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.

Stanowią one stały element ekosystemu miejskiego, a ich obecność w budynkach w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy i szczurów), które mogą być potencjalnym źródłem niebezpiecznych chorób.

Koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi, jak często twierdzą ludzie, interweniując u nas w związku z tym, nie wolno ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im bytowania w danym miejscu. Utrudnianie, czy zamykanie dostępu do ich naturalnych schronień w terenie zabudowanym, jakim są przede wszystkim piwnice, jest niehumanitarne, zwłaszcza w zimie. Te zdjęcia pokazują powagę sytuacji takich kotów. Podczas ostatnich mrozów, koty nie mając gdzie się schować, poprzymarzały do śniegu. Prosimy o udostępnianie tych zdjęć, być może dotrą one do osób, które tak mocno walczą w dzikimi kotami. Bądźmy ludźmi! nie zabraniajmy dostępu do ciepłych pomieszczeń zwierzętom bytującym na naszych ulicach."