Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Budować nowe drogi, czy lepiej remontować istniejące? – nie ma prostej odpowiedzi

16.01.2017 07:00 | 3 komentarze | art

Antoni Tomas, przewodniczący rady gminy w Godowie zwrócił uwagę, na to, że w niedalekiej przyszłości gmina przymierza się do budowy całkowicie nowej drogi, która połączy bezpośrednio Łaziska ze Skrzyszowem. 

Budować nowe drogi, czy lepiej remontować istniejące? – nie ma prostej odpowiedzi
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W założeniu droga ta ma przede wszystkim skrócić dojazd z autostrady do strefy ekonomicznej w Skrzyszowie i tym samym skomunikować strefę z autostradą. Przy okazji ma też odciążyć z ruchu ciężarowego ul. Powstańców Śląskich w Łaziskach i Godowie.

Zdaniem Tomasa ewentualne korzyści finansowe, wynikające z budowy drogi jeszcze długo mogą się nie zbilansować z kosztami poniesionymi na jej budowę. Bo inwestorów, budujących w gminie swoje firmy wcale szybko nie przybywa, w przeciwieństwie do nowych mieszkańców i ich domów jednorodzinych. – Absolutnie nie jestem przeciwko przedsiębiorcom, ale być może trzeba się zastanowić czy nie warto większej uwagi poświęcić terenom przeznaczonym pod budynki jednorodzinne – powiedział Tomas.

Na jego wątpliwości odpowiedział wójt Mariusz Adamczyk. – Przedsiębiorcy tworzą miejsca pracy, również dla naszych mieszkańców. Wpływy podatkowe od nieruchomości zajętych pod działalność gospodarczą również są istotne dla budżetu gminy. Tereny inwestycyjne są przyszłością, dlatego warto dbać o to by był do nich dojazd. Dla przykładu podam, że w Skrzyszowie mają za niedługo powstać dwie kolejne inwestycje – mówi Adamczyk.

Tomas przypomniał, że drogę wybuduje i zapłaci za nią gmina, a nie przedsiębiorcy i że odbędzie się to kosztem mieszkańców. – Chcę po prostu powiedzieć, że nie stać nas na utrzymanie obecnie istniejących dróg, a tymczasem chcemy budować kolejne – uważa Tomas. Wójt jest jednak innego zdania. – Wielu włodarzy ościennych gmin, jak się ich posłucha to zazdrości nam stanu naszych dróg – mówi Adamczyk.

(art)


Jakie firmy powstaną w Skrzyszowie?

Z naszych informacji wynika, że w jednym przypadku chodzi o rozbudowę jednej z działających już w strefie firm, w drugim przypadku ma tu zainwestować firma z Turzy.