Czwartek, 16 lipca 2020

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Zostań potencjalnym Dawcą szpiku. Akcja rejestracji już dziś

15.01.2017 11:32 | 0 komentarzy | (q)

Po raz drugi w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowano akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Zarejestrować można się w godzinach: 10.00 – 18.00 w Raciborskim Centrum Kultury. - To nic nie boli, nie kosztuje, a może uratować czyjeś życie – mówi Dominika Prokopczuk, organizatorka akcji.

Zostań potencjalnym Dawcą szpiku. Akcja rejestracji już dziś
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zarejestrować może się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. - W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę, chorują małe dzieci, młodzież, dorośli - ta choroba nie wybiera. Najczęściej jedyną szansą na pomoc jest przeszczepienie komórek macierzystych lub szpiku kostnego od Dawcy niespokrewnionego, tych niestety ciągle jest zbyt mało – tłumaczy Dominika Prokopczuk.

Akcja odbywa się już dzisiaj. Punkt rejestracji zlokalizowany został w Raciborskim Centrum Kultury (ul. Chopina 21), wolontariusze fundacji DKMS Polska, będą czekać na wszystkie chętne osoby w godzinach: 10.00-18.00. Więcej informacji na temat rejestracji oraz fundacji można znaleźć pod adresem: www.dkms.pl/faq.