Piątek, 22 listopada 2019

imieniny: Cecylii, Marka, Maura

RSS

Kultura

Świętowanie 800 lat praw miejskich Raciborza rozpoczęte wystawą Bolesława Stachowa

13.01.2017 07:00 | 1 komentarz | (q)

W czwartek 12 stycznia w Raciborskim Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Bolesława Stachowa, zatytułowanej MIEJSCE NA ZIEMI. Tym samym zostały zainaugurowane obchody miejskiego święta.

Świętowanie 800 lat praw miejskich Raciborza rozpoczęte wystawą Bolesława Stachowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Foyer w Raciborskim Domu Kultury RCK wypełniło się kilkudziesięcioma pracami, na których można oglądać Racibórz w różnorodnych odsłonach. Wystawa pn. „Miejsce na ziemi” prezentuje miejsca, czasem bardzo nieoczywiste, jak fragmenty hali fabrycznej czy oczyszczalni, ale i te bardzo raciborskie parki, kamieniczki, znane budynki. Wśród tych miejsc odnajdziemy również ludzi związanych z naszym miastem, Pawła Kowola czy  Jerzego Dębinę. Czuły obiektyw fotografika związanego z Raciborzem od końca lat sześćdziesiątych uchwycił to miejsce na ziemi, pod wieloma kątami, w różnych barwach i odsłonach. 26 stycznia odbędzie się spotkanie autorskie Bolesława Stachowa, tym razem w Galerii „OBOK” w Raciborskim Centrum Informacji przy ulicy Długiej 2, tu zaprezentowane zostaną mniejsze formaty wystawy „Miejsce na ziemi”. 

Bolesław Stachow to artysta fotografik ZPAF, urodził się 1940 r. w Grzymałowie na Podolu. Od 55. lat mieszka i pracuje w Raciborzu. Studia socjo–psychologiczne ukończył na WSP w Opolu, a fotograficzne w Studium Fotografii i Filmu w Warszawie. Od 1974 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem oryginalnej teorii fotografii jako języka obrazowego. Jego prace inicjowały ogólnopolskie sympozja fotograficzne: ”Problem języka fotografii” oraz „Obraz i słowo”. W pracy twórczej najwięcej uwagi poświęcił swoim wystawom indywidualnym. W każdej z nich prezentował ważne dla siebie i sztuki problemy starając się przyczynić do ich zobrazowania.