Czwartek, 24 października 2019

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Siłownia będzie, ale nie tam gdzie chcieli mieszkańcy

13.01.2017 07:00 | 5 komentarzy | juk

Grupa mieszkańców wnioskowała o siłownię na wolnym powietrzu przy ul. Szymanowskiego. Powstanie ona prawdopodobnie w zupełnie innym miejscu. Co ja mam teraz powiedzieć? Obietnice niespełnione – denerwuje się radny Piotr Kubala.

Siłownia będzie, ale nie tam gdzie chcieli mieszkańcy
Obecny stan placu zabaw przy ul. Szymanowskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mieszkańcy chcieli...

Na wniosek mieszkańców w 2015 r. zagospodarowano teren przy ul. Szymanowskiego w Marklowicach, którego właścicielem jest Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej. Inwestycja została sfinansowana z budżetu gminy. – Na wniosek mieszkańców w zeszłym roku gmina zaczęła w końcu coś działać – mówi Piotr Kubala. W ramach przedsięwzięcia powstało boisko do piłki nożnej i siatkowej oraz plac zabaw dla dzieci. Zamontowano wysokie ogrodzenie, aby oddzielić plac od budynków mieszkalnych. Posadzono również roślinność, która w przyszłości ma bardziej odizolować to miejsce. Mieszkańcy chcieli jednak poszerzenia istniejących atrakcji.

– Dowiedzieliśmy się, że Marklowice wstępują do Morawskich Wrót i będą tam projekty dotyczące infrastruktury sportowej – dodaje radny. W związku z tym w grudniu zeszłego roku złożono kolejny wniosek mieszkańców. Podpisało się pod nim 21 osób. Marklowiczanie chcieli, aby na terenie placu zabaw przy ul. Szymanowskiego zamontować sprzęty do ćwiczeń ogólnorozwojowych. Proszono również o stworzenie zadaszonej altany z miejscem do odpoczynku i spotkań. Wnioskodawcy zaproponowali, aby inwestycję sfinansować przez LGD Morawskie Wrota.

...a wójt zapewnił

Równo rok temu, 8 stycznia Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic wystosował pismo do wszystkich osób, które podpisały się pod wnioskiem. List zawierał zapewnienie, że w miarę możliwości skorzystania z programu, jakie oferuje LGD Morawskie Wrota, zamierza się złożyć szereg wniosków. W piśmie można było przeczytać, że „jednym z projektów będzie uzupełnienie oferty na placu zabaw przy ul. Szymanowskiego”. Tymczasem na jednej z ostatnich sesji rady gminy zastępca wójta Piotr Galus wspomniał o trzech miejscach, w których miałyby powstać siłownia. – Przy nowej OSP, przy SP2 oraz na Słonecznej Wyspie – mówił Galus. Siłownia przy Szymanowskiego nie została więc włączona do projektów z Morawskich Wrót.

Jak nie teraz to kiedy?

Galus nie przekreśla pojawienia się sprzętów ogólnorozwojowych przy ul. Szymanowskiego. – Jeżeli nie wejdzie do projektu z Morawskich Wrót, to inwestycja sfinansowana zostanie z budżetu gminy – dodaje. Projekty mają być składane w pierwszej połowie 2017 r. Włodarz wyjaśnia też, że pomysł lokalizacji siłowni przy OSP pojawił się niedawno, bo w ciągu roku. Był związany z decyzją o wybudowaniu nowej strażnicy i przy okazji pojawiła się koncepcja poszerzenia oferty dla tej dzielnicy. Dodajmy, że nowy budynek OSP pojawi się w niedalekiej odległości od obecnej strażnicy, czyli w Marklowicach Górnych.

(juk)