Sobota, 21 października 2017

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Mieszkańcy Nędzy już cieszą się odnowioną biblioteką

11.01.2017 15:45 | 0 komentarzy | red.

W tym miejscu książka zawsze pozostanie najważniejsza. - Ale to, w jakim otoczeniu po nią sięgamy, też jest przecież ważne - podkreśla Helena Krziżek, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nędzy. Placówka przeszła modernizację i wczoraj została oficjalnie otwarta.

Mieszkańcy Nędzy już cieszą się odnowioną biblioteką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W spotkaniu wzięli udział, m.in. wójt Anna Iskała, wicestarosta Marek Kurpis, przedstawiciele zaprzyjaźnionych bibliotek z całego regionu, członkowie nędzańskich stowarzyszeń i organizacji i po prostu mieszkańcy ciekawi liftingu przeprowadzonego na Strażackiej 2.

Po przygotowanym programie artystycznym, w którym wystąpiły tancerki z zespołu mażoretkowego Arabeska oraz Dominika i Grzegorz Macheccy z kolędami na skrzypcach, goście mogli odwiedzić bibliotekę i sprawdzić co się zmieniło.

- Jest ładnie, nowocześnie i przytulnie! - mówili goście. Wśród nich Małgorzata Michalczyk z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu, która prowadzi nadzór merytoryczny nad bibliotekami w gminach. - Wcześniej straszyły ciężkie brązowe regały. Dziś jasno, ładnie i zgodnie z trendami - chwaliła.

Mieszkańcy gminy Nędza zyskali przyjazne miejsce, gdzie nie tylko będą mogli wypożyczyć coś do poczytania, ale też rozsiąść się wygodnie z książką w dłoni, czy spotkać się ze znajomymi. Zmodernizowana biblioteka w Nędzy ma być miejscem otwartym, przyjemnym i dla każdego.

W ramach inwestycji przeprowadzono remont budynku oraz zakupiono nowy sprzęt i wyposażenie. Wymienione zostały drzwi, odnowiona została posadzka, ściany zostały przemalowane, wyremontowano toalety i klatkę schodową. Obiekt został wyposażony w schodołaz dla osób niepełnosprawnych. W czytelni pojawiły się wygodne siedziska, a w drugiej części - stanowiska komputerowe. Wyremontowano też salę na parterze budynku, która będzie służyła i bibliotece, i w dalszym ciągu stowarzyszeniom pod różnego rodzaju spotkania.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Biblioteka w Nędzy uzyskała dofinansowanie w wysokości 280.431,00 zł co stanowi 75 proc. wartości inwestycji.

Mariola Jakacka – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Nędzy
Helena Krziżek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Nędzy
Katarzyna Machecka – biblioterka z GBP w Nędzy
Opinie odwiedzających