Niedziela, 21 lipca 2019

imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

RSS

Wojewoda w Rybniku. Rozmawiał z prezydentem o smogu

11.01.2017 08:40 | 4 komentarze | pm

O problemie smogu  i sposobach walki z niską emisją rozmawiali podczas spotkania w rybnickim magistracie Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek i prezydent Rybnika Piotr Kuczera. 

Wojewoda w Rybniku. Rozmawiał z prezydentem o smogu
Fot. UM Rybnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tematem spotkania była przede wszystkim utrzymująca się od kilku dni bardzo zła jakość powietrza na terenie miasta Rybnika. O sytuacji tej rozmawiano w kontekście smogu jako stałego problemu mieszkańców Rybnika i regionu w okresie jesienno-zimowym. Sporo uwagi poświęcono też podejmowanym przez rybnicki samorząd działaniom nastawionym na walkę z niską emisją, takim jak dopłaty do inwestycji ekologicznych rybniczan, termomodernizacje i zmiany systemów ogrzewania obiektów użyteczności publicznej czy akcje edukacyjne.

Prezydent Piotr Kuczera zaapelował do wojewody o przyspieszenie działań dotyczących wprowadzenia standardów emisyjnych dla kotłów węglowych oraz ustalenia norm jakości paliw stałych. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek wyraził przekonanie, że walka ze smogiem to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoi nasz kraj, zapewniając, że na szczeblu rządowym trwają prace, których celem jest wprowadzenie ogólnopolskich regulacji wspomagających samorządy w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza.

Warto podkreślić, że o wprowadzenie rozwiązań systemowych dotyczących przede wszystkim norm jakości spalanych paliw i standardów emisyjnych dla sprzedawanych kotłów samorządowcy subregionu zachodniego województwa śląskiego apelują od dłuższego czasu, przedstawiając swoje postulaty w pisemnych stanowiskach.

Podczas spotkania rozmawiano także o podjętej przez Prezydenta Miasta Rybnika decyzji o wyrażeniu zgody na zawieszenie przez dyrektorów w dniach 10 i 11 stycznia zajęć we wszystkich placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Rybnik ze względu na rekordowe przekroczenia norm jakości powietrza. Obecna na spotkaniu w Rybniku Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty w Katowicach – uzyskała zapewnienie, że uczniowie, którymi rodzice nie mogą opiekować się w czasie zawieszenia zajęć, mają zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w placówkach. (inf. UM Rybnik)