Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Smaczki czyli podsumowanie roku 2016 w powiecie wodzisławskim

07.01.2017 19:00 | 1 komentarz | art, mak, juk

Trujące powietrze, problemy szpitala, exodus kobiet do Czech, plaga dzików – oto najważniejsze wydarzenia, informacje i fakty minionego roku.

Smaczki czyli podsumowanie roku 2016 w powiecie wodzisławskim
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przewrót gabinetowy w powiecie

Pod koniec lutego Rada Powiatu Wodzisławskiego odwołała Tadeusza Skatułę z funkcji starosty wodzisławskiego. Za jego odwołaniem opowiedziało się 21 z 27 radnych. Nowym starostą został Ireneusz Serwotka, który otrzymał 19 głosów. Zmianom towarzyszyła prawdziwa samorządowa gorączka. Po kilku miesiącach widać jednak, że temperatura nie opadła. Wystarczy posłuchać dyskusji na sesji w stylu „pan nie może pogodzić się z tym, że nie jest już starostą”, „a pan nie umie pogodzić się z tym, że nie ma sukcesów”...

Oddychamy trującym powietrzem

„... żeby we wspólnej sprawie sąsiadom nie pomóc, to gówniarzem trzeba być” – mówił Stach Japycz, czyli kultowa już postać z serialu „Ranczo” grana przez Franciszka Pieczkę. Słowa zabrzmiały jak proroctwo. Franciszek Pieczka zaangażował się akcję pod hasłem „Nie truj sąsiada”. Wystąpił w spocie, który został przygotowany przez Subregion Zachodni Województwa Śląskiego. Aktor namawia, żeby nie palić śmieci. Promuje też specjalne ulotki–zawieszki, które można powiesić sąsiadowi, u którego kopci się z komina. Dla dobra innych sąsiadów. Akcja jest pokłosiem informacji o fatalnym powietrzu, jakim oddychają mieszkańcy regionu. Nasze gminy w rankingu Światowej Organizacji Zdrowia znalazły się wśród tych z najgorszym powietrzem... na świecie.

Zmiany personalne i organizacyjne w Gorzycach

Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc na początku roku zwolnił dyrektora Nautiki, a w połowie roku podjął decyzję o scaleniu trzech Wiejskich Domów Kultury w jedno Gminne Centrum Kultury. Jesienią zaś Jakubczyk rozstał się z dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Finansowej Heleną Łyp, choć ta twierdziła, że sama złożyła rezygnację, bo osiągnęła prawa emerytalne.

Sekretarz Marklowic chrzestnym roku

Benedykt Kołodziejczyk jest autorem polskiej nazwy gatunkowej jednego nietoperza z rodziny podkowców. Temat wiąże się z konkursem dla czytelników przeprowadzonym przez miesięcznik „Focus” z okazji 20–lecia istnienia. Konkurs polegał na nadaniu polskich nazw gatunkowych zwierzętom odkrytym w 2015 roku. Uznanie jurorów zdobyła propozycja Kołodziejczyka dla nietoperza: podkowiec diabłolicy.

Finansowa wtopa

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Orłowiec” straciła ok. 2,66 mln zł, bo ulokowała pieniądze w banku, który zbankrutował. Bank miał siedzibę w Wołominie – mieście gangów i... upadłych banków.

Czytaj podobne