Piątek, 27 listopada 2020

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Epidemia na Śląsku:

Wydarzenia, które zapisały się w kalendarzu minionego roku

07.01.2017 13:00 | 0 komentarzy | eos

Ciąg dalszy podsumowań ubiegłego roku. Tym razem piszemy o najważniejszych wydarzeniach 2016 roku w gminie Krzyżanowice.

Wydarzenia, które zapisały się w kalendarzu minionego roku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bolesławianie pożegnali się satyryczną biesiadą

Po prawie 20 latach występów na tworkowskiej scenie, aktorzy Bolesławia rozstali się z publicznością gminy Krzyżanowice pełną humoru Biesiadą Śląską „Żywot człowieka poczciwego nie według Mikołaja Reja, ale według bolesławików”. Satyryczne przedstawienie, ku ogromnej uciesze widowni, ukazało podszytą humorem gminną rzeczywistość. Ponieważ była to ostatnia biesiada w wykonaniu bolesławian, publiczność podziękowała występującym na stojąco, a także odśpiewała „100 lat”.

Tradycyjnie szkubały pierze

Aby zachować od zapomnienia stary zwyczaj, panie z kół gospodyń wiejskich gminy Krzyżanowice spotkają się cyklicznie od 2007 r. w CK w Tworkowie na szkubaniu pierza. Gośćmi spotkania były przedstawicielki organizacji emeryckiej z Silherovic oraz lokalny historyk, autor książki z przepisami kulinarnymi kraju morawsko-śląskiego Zdeněk Buchta z Ostrawy. O pierze do szkubania zadbała Ilona Pospiszyl z Roszkowa.

Kiermasz Wielkanocny w Tworkowie

W Niedzielę Palmową, regionalne specjały według tradycyjnych przepisów zaprezentowały na wielkanocnych stolach panie z kół gospodyń wiejskich: Bolesławia, Nowej Wioski, Krzyżanowic, Tworkowa i Roszkowa. Kiermasz był okazją do zakupu ozdób świątecznych, które wykonały dzieci podczas zajęć w świetlicach wiejskich. Rozstrzygnięto też konkursy na najsmaczniejszy mazurek wielkanocny oraz najładniejszą kroszonkę.

Procesja konna w Bieńkowicach

W poniedziałek wielkanocny odbył się tradycyjny objazd pół, podczas którego gospodarze modlili się o urodzaj i uchronienie plonów przed klęskami żywiołowymi. W wielkanocnej procesji paradowało ponad 70 koni dosiadanych wierzchem oraz w zaprzęgach z terenu gminy Krzyżanowice oraz sąsiednich miejscowości powiatów raciborskiego, wodzisławskiego i z Czech.

Majowa procesja na Urbanek

Tak, jak co roku w maju parafianie udali się do Kościółka na Urbanku, aby podziękować za łaski i prosić o urodzaje. W procesji udział wzięli mieszkańcy gminy Krzyżanowice oraz czeskiej Haci.

Nowe władze OSP gminy Krzyżanowice

W remizie OSP Bolesław odbył się XI Zjazd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krzyżanowicach. W jego trakcie podsumowano pięcioletnią kadencję i wybrano nowe władze. Obecny zarząd tworzą: prezes Walter Bożek, wiceprezesi – Marian Lasak i Marcin Kwaśnica, komendant gminny Krystian Jobczyk, sekretarz Rafał Kramarczyk, skarbnik Walter Witeczek, członek prezydium Konrad Nowak, członkowie zarządu – Marcin Blokesz, Marek Cisz, Roman Cwik, Bernard Głowacz, Rajmund Herzog, Sławomir Hoszek, Andrzej Juraszek, Hubert Oczadły, Bogdan Pientka, Marian Raida, Adrian Szulik, Janusz Tlon i Bartosz Zając.

Owsiska szkoła z długą historią

Jubileusz 150-lecie swego istnienia świętowała szkoła w Owsiszczach. W uroczystości wzięli udział m.in. dyrektorzy, nauczyciele, absolwenci, uczniowie, rodzice i mieszkańcy wsi oraz Nowej Wioski. Spotkanie uświetniły występy dzieci oraz festyn.

Antyki i starocie w Chałupkach

Wiosną i jesienią organizowany jest „Jarmark na granicy” w Chałupkach. To nie lada gadka dla kolekcjonerów i miłośników staroci. Można tam nabyć niemal wszystko od starych przedmiotów i mebli po broń.

Trwa pamięć o wielkich kompozytorach

Koncert ku pamięci Liszta i Beethovena rozpoczął się paradą marszową z udziałem Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, a następnie przy Pałacu Lichnowskich przedstawiciele władz gminy Krzyżanowice i delegacje gmin partnerskich: niemieckiej Seeshaupt, węgierskiej Ratki oraz czeskich – Silherovice, Hać, Piszcz i Bogumin, złożyły kwiaty pod tablicami kompozytorów.

Wojewoda w Krzyżanowicach

Zaproszenie wójta przyjął wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, który złożył wizytę w gminie Krzyżanowice. Okazją do spotkania był Dzień Przedsiębiorczości oraz podsumowanie trzeciej edycji projektu StartUp. Wojewoda zwiedził kościół i krypty w Tworkowie, złożył kwiaty przed tablicą ks. Emila Szramka, a następnie spotkał się z samorządowcami i przedsiębiorcami.

Kapłanem jest już 25 lat

Ćwierćwiecze kapłaństwa świętował proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Tworkowie, ks. Piotr Tkocz. Oprawiona została uroczysta msza w intencji jubilata. Ks. Piotr Tkocz pochodzi ze Strzelec Opolskich, a święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. w Opolu. Od 9 sierpnia 2002 r. jest proboszczem w Tworkowie, a także sprawuje urząd wicedziekana Dekanatu Tworkowskiego.

Zabytkowe sikawki nadal sprawne

Na boisku w Bieńkowicach stuletnie i starsze sikawki oraz ich załogi mogły sprawdzić się w działaniu podczas XI Powiatowych i VIII Międzynarodowych Zawodów Sikawek Konnych o Puchar Starosty. Do rywalizacji przystąpiło 16 drużyny męskich, 8 drużyn żeńskich oraz 3 drużyny dziecięce z województw śląskiego i opolskiego, a także czescy ochotnicy z Dobrosławic i Ostrawy. Puchar Starosty wywalczyli bieńkowiczanie, przed drużyną OSP Tworków i OSP Przewóz.

Krzyżanowice uhonorowane za inteligentny rozwój

Gmina Krzyżanowice, podczas Gali w Centrum Kongresowym w Rzeszowie uhonorowana została Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2016, za zrównoważony rozwój gospodarczy i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej. Nagroda przyznana została przez Centrum Inteligentnego Rozwoju razem z Wydawnictwem „Puls Biznesu”.

Od 30 lat są razem w kole

Seniorzy skupieni w kole emerytów i rencistów w Tworkowie obchodzili jubileusz 30-lecia swego istnienia. Tworkowska organizacja senioralna należy do tych nielicznych na ziemi raciborskiej, posiadających własny chór żeński, który powstał równocześnie z kołem emerytów i rencistów 1 września 1986 r.

Bolesławianka laureatką nagrody w dziedzinie kultury 2016

Nagroda w dziedzinie kultury przyznana została Urszuli Prochasce-Burek, autorce książki „Bolesław, wieś na polsko-czeskim pograniczu”. Wyróżnienie to tradycyjnie wręczono podczas inauguracji nowego roku kulturalnego w sali widowiskowej tworkowskiego Centrum Kultury.

Pół wieku KGW Bieńkowice

50 lat liczy sobie KGW w Bieńkowicach, które swój jubileusz uświetniło nabożeństwem oraz spotkaniem w Restauracji „Rege”. Kobieca organizacja, założona przez Marię Korzonek sięga czasów przedwojennych, kiedy w Bieńkowicach istniał odpowiednik KGW – Frauenschaft, któremu szefowały Antonina Franica, Marianna Kudelka oraz Klementyna Pawlar. Obecnie przewodniczącą jest Barbara Popela.

Gminne święto plonów w Zabełkowie

Z wielkim rozmachem zorganizowane zostały dożynki gminne w Zabełkowie. Długi korowód dożynkowy stanowił połączenie tradycji ze współczesnością, czemu wyraz dały zarówno zabytkowe, pieczołowicie pielęgnowane ciągniki, jak i na wskroś nowoczesne maszyny, pracujące obecnie w polu. Tradycyjnie bochen chleba, przewodniczącemu krzyżanowickiego samorządu Brunonowi Chrzibkowi, wójtowi Grzegorzowi Utrackiemu i sołtysowi Zabełkowa Marianowi Studnicowi przekazali starostowie dożynek: Teresa Seeman i Krzysztof Mazur.

Deptały, aby dobrze się ukisiła

Tak jak za dawnych czasów deptano kapustę w Tworkowie. Koniecznie w październiku, bo tylko w wtedy jest pewność, że ukiszona kapusta będzie dobra. Spotkanie folklorystyczne odbyło się w Centrum Kultury w Tworkowie, gdzie zebrały się panie z 10 kół gospodyń wiejskich, a także dzieci z Bolesławia i Tworkowa.

Najpiękniejszy – Bolesław

Najpiękniejszą wsią województwa śląskiego jest Bolesław, wybrany spośród 29 miejscowości zgłoszonych do konkursu, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski. 24 listopada w sali Sejmu Śląskiego przedstawiciele Bolesławia wraz z wójtem gminy Krzyżanowice Grzegorzem Utrackim odebrali puchar i nagrodę przyznaną tej jednej z najmniejszych wsi, uczestniczących we współrywalizacji.

410 szopek bożonarodzeniowych w Roszkowie

W liczącym ponad 400 mieszkańców Roszkowie, 410 stajenek betlejemskich obejrzało 400 zwiedzających. I Wystawę Roszkowskich Betlejemek zorganizowaną w miejscowej świetlicy, cechowała niezwykła różnorodność i pomysłowość wykonania szopek. Najstarsza tam zaprezentowana liczy 80 lat.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski