środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia na Śląsku:

Rzeczywistość minionego roku w gminie z widokami

07.01.2017 07:12 | 1 komentarz | eos

Podsumowanie 2016 roku w Gminie Kornowac.

Rzeczywistość minionego roku w gminie z widokami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Procesja ku czci św. Floriana

Po raz 139. odbyła się procesja ku czci Św. Floriana, organizowana na pamiątkę gradobicia, które w 1877 r. nawiedziło Pogrzebień. Atrakcją byli jeźdźcy i bryczki, które od kilkunastu lat uświetniają uroczystość. Modlitwy do św. Floriana, pod przewodnictwem proboszcza ks. Tadeusza Augustyna, wznoszono tradycyjnie o urodzaj i zachowanie od nieszczęść. Na pamiątkę gradobicia wierni rzucali jajkami symbolizującymi historyczny grad.

Zakończono remont Domu Kultury w Rzuchowie

Wyremontowane, a także wyposażone w nowy sprzęt zostały pomieszczenia gospodarcze Domu Kultury w Rzuchowie. Prace trwały dwa miesiące – marzec i kwiecień i w połączeniu z odnowioną już wcześniej salą i obejściem rzuchowskiego obiektu, stworzono tam bardzo dobre warunki do organizowania imprez okolicznościowych, zebrań i konferencji.

Nowy zarząd OGZ OSP w Kornowacu

W Domu Kultury w Kobyli odbył się Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kornowacu. W trakcie spotkania udzielono absolutorium ustępującemu zarządowi oraz wybrano nowy Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP w Kornowacu, który tworzą: prezes Jan Krolik, wiceprezesi Mirosław Świdergoł i Marek Ploch, komendant gminny Henryk Gorywoda, sekretarz Piotr Szwan, skarbnik Bogdan Mańczyk, członkowie prezydium – Rafał Święty i Dariusz Kuśmierz oraz członkowie zarządu – Łukasz Kura, Jarosław Prokopczuk, Dariusz Guzy i Wilhelm Walenko.

Strażacy OPS Łańce – najlepsi

11 czerwca na boisku sportowym w Kornowacu odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze o Puchar Wójta Gminy Kornowac. I miejsce w grupie A zajęli strażacy z OSP Łańce, II miejsce – OSP Kobyla I, III miejsce – OSP Pogrzebień, IV miejsce – OSP Kobyla II i V miejsce – OSP Rzuchów. W grupie C świetnie zaprezentowali się strażacy z OSP Łańce, a wśród seniorów – OSP Rzuchów. Ponadto udział w zawodach wzięły młodzieżowe drużyny pożarnicze: MDP dziewczyny – Pogrzebień, MDP powyżej 12 lat dziewczęta i chłopcy – Pogrzebień, MDP chłopcy – Pogrzebień, MDP do 12 lat dziewczęta i chłopcy – Łańce i Kobyla, MDP do 12 lat chłopcy – Łańce i Pogrzebień.

Turniej sołectw o Puchar Wójta

Na boisku Oratorium w Pogrzebieniu odbył się IV Turniej Sołectw o Puchar Wójta Gminy Kornowac, z udziałem sześciu 15-osobowych drużyn z sołectw: Kobyla, Kornowac, Łańce, Pogrzebień, Rzuchów oraz czeskiej Vřesiny. Swych sił próbowały m.in. w konkurencjach: bieg narciarski, toczenie słomianych beli, przecinanie pnia, transport na taczkach, sztafeta (wyścig w workach, ub?anie piany, skoki na skakance, przyszywanie guzika, slalom z piłką), rzut jajkiem do fartuszka, rzut kaloszem, strzał piłką do bramki w kaloszach, obieranie jabłka w rękawicach roboczych, toczenie opony samochodowej, bieg z jajkiem. We współzawodnictwie I miejsce zajęła drużyna z Łańc, II miejsce z Pogrzebienia, III miejsce z Vresina, IV miejsce z Kornowaca, V miejsce z Kobyli, a VI miejsce z Rzuchowa.

Finalistki Ogólnoświatowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej 2016

Z wójtem Grzegorzem Niestrojem spotkały się finalistki Ogólnoświatowych Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej Bratysława – Wiedeń 2016. Piłkarki: Natalia Primus, Natalia Niedbała, Weronika Twardzik, Natalia Polak, Michalina Jenda, Emilia Zając, Magdalena Skatuła, Anna Koczor, Kamila Kachel i Laura Zimermann, zdobyły tam trzecie miejsce. Dziewczęta Salos Pogrzebień w finale zmierzyły się z drużynami ze Słowacji, Belgii I i Belgii II. W spotkaniu uczestniczyli także: ks. Tomasz Pańczyszyn, Krzysztof Koczor i Anna Niedbała.

Gmina Kornowac rozpocznie budowę kanalizacji

Wójt Grzegorz Niestrój podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Kornowac – etap I”, która to inwestycja dofinansowana zostanie ze środków pozyskanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. W pierwszym etapie, projekt obejmie wykonanie sieci kanalizacyjnej w Kornowacu i Pogrzebieniu, a jej koszt to prawie 35 mln zł.

Gmina Kornowac gospodarzem dożynek powiatowych

Gmina Kornowac była gospodarzem Dożynek Powiatowych. Uroczystości zainaugurowała msza św. w intencji rolników w Kościele Św. Bartłomieja w Pogrzebieniu, po której wyruszył barwny korowód. Starostami dożynek byli Iwona i Szymon Kampkowie. W programie artystycznym wystąpiła młodzież z Gimnazjum w Kornowacu, zespół „Rzuchowianki”, dzieci i młodzież z GOK w Kornowacu i MDK w Raciborzu.

Od 70 lat salezjanki są w Pogrzebieniu

Od 70 lat w pogrzebieńskim pałacu mieszkają salezjanki, które trafiły tam wraz ze znajdującymi się pod ich opieką dziećmi, zmuszone opuścić podwileński Laurów na Kresach

Wschodnich. Przywiodła je Sługa Boża Laura Meozzi, pierwsza przełożona, zajmująca się sierotami. Włoszka została wybrana, by stanąć na czele pierwszych sióstr salezjanek posłanych do Polski. Dziś jej misję kontynuuje w Pogrzebieniu siostra dyrektor Teresa Czekała. Jubileuszowe uroczystości, w rocznicę przybycia sióstr ze Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki do Pogrzebienia, zorganizowane na pałacowym dziedzińcu, zainaugurowała msza św.

Drugi Hubertus w Kornowacu

Okazją do przejazdu drogami Kornowaca i Pogrzebienia było doroczne święto ku czci patrona m.in. myśliwych, leśniczych oraz jeźdźców – św. Huberta. Już po raz drugi uroczystość ta organizowana przez gminę Kornowac, przyciągnęła miłośników koni oraz jeźdźców, pragnących sprawdzić swe umiejętności w pogoni za lisem. Wcielił się w niego członek grupy kaskaderskiej Rafał Grüner z Bytkowa. Zwycięzcą gonitwy został Mateusz Fiołka z Brzezia na 3-letniej Figurze.

Podsumowanie 10 lat partnerstwa gmin Kornowac i Vřesina

22 października odbyła się konferencja podsumowująca Projekt „10 lat partnerstwa, zwiększenie intensywności współpracy pomiędzy gminą Kornowac i Vřesina” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa „Przekraczamy granice”. Uroczyste spotkania w Restauracji „Złota Iglica”, było okazją do omówienia dotychczasowej, 10-letniej współpracy obu gmin.

Seniorzy dzielili się opłatkiem

Już po raz 13. w sali Domu Kultury w Kobyli odbyło się spotkanie opłatkowe seniorów, zorganizowane przez OPS oraz GOK w Kornowacu. Z zaproszenia skorzystało 125 osób powyżej 75. roku zycia. Życzenia seniorom złożył wójt Grzegorz Niestrój, a dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kobyli przedstawiły dickensowską „Opowieść wigilijną”. Uczestnicy wigilii przełamali się opłatkiem i wspólnie zasiedli do świątecznego posiłku.

Kiermasz Bożonarodzeniowy w ostatnią niedzielę adwentu

Na boisku w Kornowacu odbył się Kiermasz Bożonarodzeniowy. Na licznie odwiedzanych przez mieszkańców stoiskach można było popróbować wigilijnych potraw oraz zaopatrzyć się w piękne, niepowtarzalne ozdoby, stanowiące nieodzowny element świąteczny każdego domu. Na kiermaszu, nie brakowało też mikołaja oraz elfów. Atmosfery wydarzenia dopełniły kolędy w wykonaniu uczniów miejscowych szkół, zespołu „Rzuchowianki” oraz Chóru „Natanael” z Pogrzebienia.

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.