środa, 28 października 2020

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Najwięcej pracy i najlepsi strażacy... Rok 2016 w gminie Pietrowice Wielkie

06.01.2017 19:17 | 0 komentarzy | ma.w

Kornickie Eko-Okna przegoniły raciborskie Rafako pod względem zatrudnienia. Władze gminy są dumne, że podjęły współpracę z tą firmą. 2016 rok przejdzie do historii jako wielki sukces samborowickiej OSP. Rozsławiła wieś i tutejszą ziemię w całym kraju dzięki sukcesom młodzieżowej drużyny.

Najwięcej pracy i najlepsi strażacy... Rok 2016 w gminie Pietrowice Wielkie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oscary biznesu

Gmina stawiana za wzór rozwoju przedsiębiorczości zaczyna rok galą dla miejscowego biznesu. W 2016 roku statuetki i wyróżnienia wręczono w czterech kategoriach. Otrzymali je nowy inwestor/inwestycja: ProLine24 Sabina Kotlorz; prężne gospodarstwo: Andrzej i Krystyna Kurzeja; solidny produkt/usługa: drukarnia Kolgraf Jan Koloch; młoda firma: Studio fryzur Ewelina Młocek.

Karnawałowa tradycja. Tańczący miś idzie przez wieś.

W tę postać wciela się sołtys Adrian Niewiera. Obchód jest wesoły, gospodarze częstują misia wódką. Towarzyszy mu kolorowy korowód, a jego uczestnicy chętnie mażą gapiów sadzą. Impreza kończy się jednak smutno, bo tak jak w Krzanowicach grzebią basa, tak taniec misia kończy się jego śmiercią.

Kulinarne cuda na Wielkanocnych Stołach

19 marca w Pietrowicach Wielkich odbyła się coroczna impreza kulinarna pt. Wielkanocne Stoły. Na czternastu stołach rozłożono setki smakołyków, które łączyły przepisy związane z Wielkanocą. Ich autorzy przyjechali ze wszystkich gmin Raciborszczyzny.

Wielkanocna procesja konna

Na trasie Pietrowice Wielkie – Gródczanki mieszkańcy mogli zobaczyć 84 konie idące w Wielkanocnej procesji konnej.

Szybkie konie, odważni jeźdźcy

Podczas majowego weekendu w Kornicach odbyła się majówka hodowców i wielbicieli koni. Dwudniowe wydarzenie uświetniły Towarzyskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami o puchar prezesa ŚOZHK Katowice.

80 lat OSP Krowiarki

21 i 22 maja trwały uroczystości związane z jubileuszem ochotniczej jednostki strażackiej w Krowiarkach. Po mszy świętej odbył się apel. Przypomniano historię jednostki, wręczano odznaczenia i podziękowania.

70-lecie samborowickiej szkoły

14 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Samborowicach świętowano jubileusz 70-lecia powojennej historii szkoły. Wspomnienia wywołały wzruszenia wielu absolwentów placówki.

Potrójne zwycięstwo OSP Samborowice

19 czerwca w Pietrowicach Wielkich odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze. W każdej z trzech grup startowych wygrali członkowie OSP Samborowice. Na dodatek ich drużyna młodzieżowa zajęła na zawodach wojewódzkich drugie miejsce. Sukcesy samborowiczan na tym się nie skończyły. Młodzieżowa ekipa znalazła się w krajowej szpicy.

Śmieci: dobrze było ale się skończyło

Darmowe kubły, odbiór „zielonego” w cenie i przymykanie oka na segregację – z tych dogodności będą musieli zrezygnować mieszkańcy od nowego roku. Samorząd Pietrowic Wielkich szukał oszczędności, bo obawiał się wyższych cen po nowym przetargu na wywóz śmieci z gminy.

Obsługujące Pietrowice Wielkie raciborskie Przedsiębiorstwo Komunalne zażądało od gminy znaczącej dopłaty za swe usługi. Tłumaczy się, że wywozi stąd o 100% więcej śmieci niż założono na początku umowy. Gmina broniła się, że ustalenia dotyczyły stałej opłaty ryczałtowej, więc o dopłacie nie ma mowy. Doświadczenia ze spółką z Raciborza i wzrost ilości śmieci skłoniły władze do zmian w gospodarce odpadami w gminie. Władze pietrowickie zapowiadają też wnikliwe, niezapowiedziane kontrole segregacji śmieci.

Dożynki Gminy: Maków 2016. Korona na tirze i praczki blondynki.

Goście z czeskich Sudic i Krawarza oraz delegacja z Liederbach (Niemcy) wzięli udział w uroczystościach dożynkowych w Makowie. Na ponad 200 osób oszacował liczbę uczestników korowodu miejscowy sołtys Antoni Gincel. Starostami wybrano Marię Sobola i Jerzego Płaczka.

Królowały kury, króliki i gołębie

Tego co pokazywane jest na wystawach Zrzeszenia Miłośników Drobnego Inwentarza nie sposób obejrzeć w wiejskich zagrodach. Unikalne okazy, hodowane dla hobby przez dwa dni można było podziwiać w centrum pietrowickim. Kto wystawił czempionów na II Regionalnej Wystawie Drobnego Inwentarza, Gołębi Rasowych, Królików i Ptaków Egzotycznych? Wśród gołębiarzy najważniejsze laury zdobył ten gołąb należący do znanego raciborskiego przedsiębiorcy Jerzego Gruda Puchary dla Czemionów – najważniejsze nagrody wystawy – trafiły m.in. do Krystiana Dudaka z Brzezia oraz Ireneusza Knury z Makowa.

Eko-Okna największym pracodawcą Raciborszczyzny

W firmie z Kornic pracuje ponad 2400 osób. Dobra kondycja przedsiębiorstwa cieszy lokalnych samorządowców. – Po pierwsze, nie przeszkadzać – mówi Adam Wajda, sekretarz gminy Pietrowice Wielkie, o relacjach na styku władze lokalne – biznes. Sprowadzenie Eko-Okien z Raciborza do Kornic do dziś pozostaje dumą pietrowickiego samorządu. Od 2008 roku przedsiębiorcy inwestujący w Pietrowicach Wielkich mogą liczyć na zwolnienie z opłat podatku od nieruchomości. Co ważne, dotyczy to zarówno nowych inwestorów, jak i tych przedsiębiorców, którzy już w gminie działają, ale decydują się na rozbudowę działalności. Warunek uzyskania ulg jest jeden: nowe miejsca pracy. Jak widać na przykładzie Eko-Okien, ta zachęta okazała się więcej niż skuteczna.

Agnieszka co we włosach miesza

O maleńkim Amandowie wiedzą już znakomitości polskiego fryzjerstwa. Sprawiła to Agnieszka Gorczowska, dostając się do półfinału konkursu TREND VISION AWARD 2016 organizowanego przez Wella. Fryzura autorstwa Agnieszki Gorczowskiej dała jej miejsce w finałowej siódemce edycji polskiej. W uroczystej gali, która odbyła się w Łodzi, podziwiało ją ponad 300 osób.

Targ koński w Pietrowicach potrzebuje więcej koni

Na październikowym targu pojawiło się czterech hodowców i pięć koni. – To i tak nieźle. Jeden z tegorocznych targów odbył się z jednym koniem – usłyszeliśmy od jednego z bywalców. Gdy odwiedziliśmy targowisko w Pietrowicach Wielkich na sprzedaż były m.in. dwie klacze. Każda po 9 tys. zł. Zainteresowanie umiarkowane. – Na targu rzadko kiedy dobija się targu – uśmiecha się Józef Warzynek, uznawany za eksperta końskiego nie tylko w powiecie. Konia zwykle ogląda się w domu właściciela, gdzie jest spokojniej niż na targowisku. Targ ożywia się wiosną, a zamiera zimą. Porównuje się go z imprezą w Żorach, której już jakiś czas się nie organizuje, ale podobno ma odżyć w 2017 roku. – Do Żor łatwiej jest dojechać niż tutaj. Jest autostrada i Wiślanka – wskazuje jeden z wystawców.

Miłość, która błyszczy

Pół wieku w małżeństwie. Coraz mniej jest dzisiaj takich związków. Wójt Andrzej Wawrzynek raz w roku zaprasza jubilatów do urzędu by wręczyć im medale za pożycie.

Wpierw wizyty, potem pieniędze

Krawarz i Pietrowice Wielkie zbliżają się w unijnym projekcie. Wkrótce chcą realizować twarde przedsięwzięcia z unijnych funduszy dla pogranicza. Radni z Krawarza przyjechali do Pietrowic Wielkich w ramach projektu dofinansowanego przez Euroregion Silesia. Podjął ich w centrum gminnym Henryk J. Marcinek przewodniczący pietrowickiej rady. – Nasz rada jest nienormalna, bo ponad połowę jej członków stanowią przedsiębiorcy. To wyjątek w skali kraju – tłumaczył gościom.

Kolorowy kiermasz świąteczny. Mikołaj rozdawał prezenty z Mikołajką.

Szkoły z całej gminy, przedszkolaki oraz Caritas i DFK wystawiły się na kiermaszu w Centrum Społeczno – Kulturalnym w Pietrowicach Wielkich. Tym razem impreza miała charakter międzynarodowy, bo otwierali ją wspólnie włodarz gminy Andrzej Wawrzynek i wicestarosta Krawarza Petr Muczka. Gwiazdą biesiady towarzyszącej kiermaszowi były Claudia i Kasia Chwołka. Na kiermaszu można było nabyć świąteczne ozdoby i okolicznościowe smakołyki.

Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.