Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Oświetlą ciemną drogę

06.01.2017 07:00 | 0 komentarzy | juk

Podczas analizy budżetu na 2017 r. jedna z komisji doszukała się niepotrzebnej inwestycji.

Oświetlą ciemną drogę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dotyczyła ona zwiększenia miejsc parkingowych przy Przedszkolu Publicznym nr 1 na Głożynach w Radlinie. – Komisja budżetowa sprawdziła, czy rzeczywiście jest tam jakiś problem z parkowaniem samochodów. Byliśmy tam kilkakrotnie i za każdym razem miejsc parkingowych przy przedszkolu było wystarczająco dużo. Potwierdzili to nawet mieszkańcy, którzy w pobliżu mieszkają. Poszerzenie parkingu nie jest więc aż tak konieczne – mówiła w trakcie posiedzenia komisji budżetu Gabriela Chromik.

Inicjatywa radnych

Rozbudowę parkingu zaproponowała wcześniej grupa radnych. Magistrat oszacował koszt inwestycji na kwotę 200 tys. zł i taką sumę zaproponował do zamieszczenia w budżecie na rok 2017. Zastępca burmistrza Zbigniew Podleśny uprzyznał, że miasto ma do dyspozycji niezagospodarowany grunt, który znajduje się za przedszkolem i może on zostać przeznaczony na powiększenie parkingu. Podleśny podkreślił, że najgorsza sytuacja parkingowa w tym miejscu jest między 7.30 a 8.00 i po godz. 13.00. Jednak radna Chromik oponowała przeciwko tej inwestycji. – Poszerzenie parkingu w tym momencie na pewno jest mniej potrzebne – dodała.

Bezpieczeństwo to priorytet

Gabriela Chromik zaproponowała alternatywne przedsięwzięcie, które jej zdaniem będzie użyteczniejsze niż miejsca parkingowe. – Bardziej potrzebne jest oświetlenie dojścia dzieci do szkoły. Droga jest tam bardzo ciemna i mało bezpieczna – ciągnęła. Chodzi o ul. Rymera, która biegnie wzdłuż PP1 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 na Głożynach. – Oświetlenie ul. Rymera również jest możliwe. Natomiast od państwa będzie zależało czy i w jakim zakresie ta inwestycja będzie realizowana – podsumował Podleśny. Grażyna Janeta, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Inwestycji radlińskiego Urzędu Miasta nadmieniła, że do oświetlenia byłby 350–metrowy kawałek asfaltowej nawierzchni. Powstałoby tam 9 słupów i 5 latarni. – W przypadku linii napowietrznej byłby to koszt w granicach 50 tys. zł. Jeżeli postawilibyśmy na oświetlenie kablowe, to wykonanie kosztowałoby około 86 do 90 tys. zł. – dodała.

Parking może zaczekać

W takiej sytuacji radlińscy rajcy postanowili, że sfinansują oświetlenie odnogi ul. Rymera. Na ten cel zostanie przekazane 90 tys. zł. Z kolei w roku 2017 wykonany zostanie tylko projekt parkingu przy PP1, na co przeznaczone zostanie 20 tys. zł. Reszta z sumy 200 tys. zł zostanie przeznaczona na zmniejszenie deficytu miasta.

(juk)