Niedziela, 20 czerwca 2021

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Walka z wiatrakami i kulinarny skok w czasie, czyli 2016 rok w gminie Krzanowice

04.01.2017 19:00 | 1 komentarz | ma.w

To był rok, w którym głośno było zwłaszcza o Wojnowicach. To tam prokurator (i media z całego kraju, a Nowiny jako pierwsze) "dopadł" księdza, który wykorzystał seksualnie nieletnią niepełnosprawną. Tamże miejscowi protestowali przeciw budowie turbin wiatrowych, bo gigantyczne budowle otoczyły maleńką wioskę. O czym jeszcze pisaliśmy w kontekście krzanowickim?

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Życzliwa Orkiestra

W styczniu po gminie wędrowali z puszkami WOŚP gimnazjaliści. Zebrali 6 tys. 208 zł 38 groszy i 35 euro. Wolontariusze 2016: Adam Walach, Dawid Paluszek, Justyna Neblik, Anna Polak, Natalia Bubon, Justyna Pawlik, Paulina Hanka, Paulina Ternka, Kacper Kisiel, Natalia Bulińska, Weronika Jureczka. Szef sztabu: Marian Wasiczek, członkowie sztabu: Sylwia Czarny, Beata Kaleja – Gorzalnik, Żaneta Abrahamczyk.

Dlaczego alkoholicy piją?

Rada miejska Krzanowic przyjęła coroczny program profilaktyki alkoholowej i przeciwdziałania narkomanii oraz program aktywności lokalnej. Małgorzata Krzemień, ówczesna kierownik GOPS-u oraz szefowa Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wyjaśniła przy okazji dlaczego odwyk alkoholowy nie zawsze przynosi oczekiwane skutki. – Sam detoks (fizyczne i psychiczne odtrucie organizmu) dzieli od terapii zbyt długi czas. Leczenie powinno być ciągłe, ale takie nie jest – wyjaśniła. Nie wszyscy są cierpliwi i właśnie w tym okresie wracają do picia.

Sławikowie z Krzanowic: Młodzi nas nie zrozumieją

26 czerwca minęło 60 lat odkąd Urszula i Józef Sławikowie stanęli przed ślubnym kobiercem. Małżonkowie obchodzą diamentowe gody i z tej okazji opowiedzieli Nowinom o swoim życiu.

Pod sąd za bunt

Aleksander Majstrenko-Nowak z firmy VisaVento wyjaśniał 5 kwietnia, że docelowo jego firma chce postawić w gminie Krzanowice 30 wiatraków. O bliższych planach nie chciał mówić w obawie, że zostaną wykorzystane przez przeciwników tej inwestycji. Dużą część wystąpienia A. Majstrenko-Nowak poświecił sporowi, który na płaszczyźnie prawnej toczy z Jolantą Otlik, przeciwniczką farmy wiatrowej w Wojnowicach. – Do tej pory próbowaliśmy dojść do porozumienia. Proponowaliśmy nawet odszkodowanie. Pani jednak nie zaprzestała prób ataku i wstrzymania naszej inwestycji. Dlatego teraz my będziemy dochodzić naszych praw i żądać od pani odszkodowania. Przez postój w pracach ponosimy olbrzymie straty. Nie pozwolę żeby zniszczyła pani naszą firmę – inwestor skierował słowa do zainteresowanej, obecnej na sali obrad. Już po dyskusji, w czasie zgłaszania wniosków, radny Damian Kurka wniósł o wszczęcie postępowania wobec pani Otlik, za straty gminy z tytułu opóźnienia startu inwestycji.

Zjazd OSP gminy Krzanowice

W borucińskim Domu Kultury odchodzący zarząd zdał sprawozdanie z pięcioletniej działalności i jednogłośnie otrzymał absolutorium. Strażacy-ochotnicy wybrali następnie nowe prezydium. Prezesem gminnym został Józef Maindok, jego zastępcami Adam Stróż (dotychczasowy prezes) i Marian Tomala. Naczelnikiem pozostał Herbert Czogała.

Powstało Polsko-Czeskie centrum w Pietraszynie

3 czerwca odbyła się prezentacja wnętrz budynku po byłym przejściu granicznym w Pietraszynie. Samorząd gminy Krzanowice chce pobudzić w tym miejscu biznes. W wolnych pomieszczeniach mogą powstać biura, choć samorząd jest otwarty na inne propozycje. Oferta wynajmu pomieszczeń jest o tyle atrakcyjna, że przez dwa lata przedsiębiorcy są zwolnieni z kosztu wynajmu, pokrywając jedynie wartość zużytych mediów. Poza biurami obiekt dysponuje garażami oraz zupełnie niezagospodarowaną przestrzenią.

Masztalscy na dożynkach w Bojanowie

4 września odbyły się dożynki gminy Krzanowice. Po objeździe wioski wszyscy zebrali się na boisku, gdzie zaplanowano szereg atrakcji – występ kabaretu Masztalskich i Karolinek, dużą loterię oraz zabawę taneczną.

Kulinarny powrót do tradycji. Nowy projekt MOK.

24 września w domu kultury w Krzanowicach odbyła się inauguracja projektu jaki realizuje miejscowy MOK. Czerpiąc z unijnych funudszuy promuje tutejsze kulinaria. Dla miejscowych z pokazami wystąpiły Czeszka z Ostrawy Petra Pograbinska oraz raciborzanka Oliwia Adamska. Wraz z nimi gotowało 8 kulinarnych drużyn – 5 polskich i 3 czeskie.

Wieczorek taneczny z klimatem PRL

Miejski Ośrodek Kultury zaprosił na wieczorek taneczny do swej siedziby. W sobotni wieczór 1 października bawiło się tam 30 par. Muzykę dobierała didżejka z Rydułtów. Dla gości przygotowano poczęstunek – m.in. 200 kanapek. To pierwszy z cyklu wieczorków, które zamierza organizować MOK.

Armenia jakiej nie znacie

W Krzanowicach pokazał ją 29 października Gurgen Gadachik. To raciborzanin, który trafił do Polski razem z rodziną z Armenii. Tam był uznanym reżyserem i operatorem filmowym. Jest też artystą, którego dzieła mają w swoich zbiorach Krzysztof Penderecki i Aleksander Kwaśniewski. Sylwetkę twórcy zaprezentował licznie zebranym dyrektor Marian Wasiczek prowadząc z Gadachikiem i jego żoną mały panel dyskusyjny.

Spory budżetowe

Negatywną opinię wydała Regionalna Izba Obrachunkowa . Dotyczyła wykonania budżetu Krzanowic za 2015 rok. W uchwale RIO wytknięto błędy i stwierdzono istotne naruszenie prawa. Organ nadzoru podkreślił, że nie był informowany o faktycznych operacjach gospodarczych gminy. Krzanowice posiadają bardzo wysoki – w opinii RIO – poziom zadłużenia, na poziomie 75% dochodów, w kwocie 12,7 mln zł. Katowicka izba zaleciła Miastu Krzanowice podejmowanie kolejnych działań w celu zmniejszenia długu. – Sprawa była przedmiotem wielu konsultacji z RIO. Niestety, nie uzyskaliśmy stamtąd jednoznacznych wytycznych dla tych procedur – zaznacza włodarz Krzanowic Andrzej Strzedulla. Tłumaczy, że inne rozwiązanie sprowadziłoby do urzędu komornika i byłoby powodem zajęcia kont bankowych samorządu. Przyznaje, że postawił na „wybór mniejszego zła”. Ucierpiał wizerunek władz, ale ocalały finanse.

Sesja drogowa

Józef Kocem apelował w październiku do burmistrza Andrzeja Strzedulli, aby nacisk w rozmowach ze starostą kładł na remont drogi Samborowice – Krzanowice. – Jest w fatalnym stanie, a gros krzanowiczan jeździ tamtędy – wyjaśnia. Przewodniczący rady Jan Długosz wskazał ulicę księdza Kwitka w Krzanowicach jako podziurawioną do tego stopnia, że przypomina bardziej polną drogę niż asfaltową. – Trzeba to połatać, bo ludzie straszą, że będą przynosili do gminy rachunki od mechanika za ustawianie zbieżności w samochodzie – zakończył szef krzanowickiej rady.

Błagalna procesja konna w Krzanowicach. Rolnicy prosili o urodzaj.

Krzanowiczanie podziwiali paradę ulicami miasteczka. Tradycyjny przejazd jeźdźców, spod kościoła św. Wacława do kościółka tzw. Mikołaszka, odbył się 6 grudnia.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.