Poniedziałek, 11 listopada 2019

imieniny: Bartłomieja, Marcina, Prota

RSS

WOŚP w Raciborzu: Znów podejmą walkę z białaczką. Zostań potencjalnym Dawcą szpiku

02.01.2017 09:30 | 0 komentarzy | (q)

Po raz drugi w ramach finału raciborskiego WOŚP-u odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Przedsięwzięcie organizowane jest przy współpracy fundacji DKMS Polska oraz Raciborskiego Centrum Kultury. – Zapraszamy osoby, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka – mówi Dominika Prokopczuk, organizatorka akcji.

WOŚP w Raciborzu: Znów podejmą walkę z białaczką. Zostań potencjalnym Dawcą szpiku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Polsce, co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę, chorują małe dzieci, młodzież dorośli, ta choroba nie wybiera. Najczęściej jedyną szansą na pomoc jest przeszczepienie komórek macierzystych lub szpiku kostnego od Dawcy niespokrewnionego, tych niestety ciągle jest zbyt mało. – Każdy z nas nosi w sobie cenny dar, wystarczą chęci, aby móc komuś uratować życie – podkreśla Dominika Prokopczuk.

Po raz drugi w ramach raciborskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można dołączyć do grona potencjalnych Dawców szpiku. Zarejestrować może się każdy, kto wierzy w sens dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. - Rejestracja nie jest czasochłonna ani bolesna, należy jednak pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia – dodaje Dawid Machecki, organizator przedsięwzięcia.

Akcja odbędzie się w dzień finału WOŚP-u, czyli 15 stycznia, punkt rejestracji zostanie zlokalizowany w Raciborskim Centrum Kultury (ul. Chopina 21), wolontariusze fundacji DKMS Polska, będą czekali na wszystkie chętne osoby w godzinach: 10.00-18.00. Więcej informacji na temat rejestracji oraz fundacji można znaleźć pod adresem: www.dkms.pl/faq.