środa, 3 czerwca 2020

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Kultura

Wspominali Ślązaków siłą wcielonych do Wehrmachtu

01.01.2017 11:10 | 0 komentarzy | ż

Chałupki. 60 osób wzięło udział w spotkaniu z panem Alojzym Lysko z Bojszów pod Pszczyną - żywą legendą śląskich regionalistów, byłym samorządowcem i parlamentarzystą, autorem licznych publikacji o Górnym Śląsku.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zorganizowane przez Ruch Autonomii Śląska z powiatu raciborskiego oraz DFK Chałupki-Zabełków spotkanie odbyło się w miniony wtorek w Hotelu-Restauracji "Zamek" w Chałupkach. Ponad 60 zgromadzonych osób - nie tylko z bliższych i dalszych zakątków powiatu raciborskiego ale również z Rybnika, Świerklan, powiatu wodzisławskiego oraz czeskich: Bogumina i Haci z uwagą wysłuchało wprowadzenia pana Lysko do napisanej przez niego w języku śląskim serii "Duchy Wojny", w tym najnowszego, ostatniego tomu traktującego o powojennej doli inwalidów wojennych, oraz do filmu "Dzieci Wehrmachtu", który następnie został wyświetlony.

Ten mocny, przygnębiający i skłaniający do refleksji film o antywojennym charakterze dotyczył losów Ślązaków przymusowo wcielanych do niemieckiego wojska, o tym jak ich rodziny musiały sobie radzić w czasie wojny (także ze stratą bliskich) a także o tym jak pan Lysko po pracochłonnych poszukiwaniach odnalazł na Ukrainie miejsce pochówku swego ojca.

Po filmie, uczestnicy spotkania mieli możliwość wypowiedzenia się w tematach w nim poruszonych oraz - po oficjalnym zakończeniu spotkania - do długich rozmów w kuluarach, które umilał przygotowany poczęstunek.

Organizatorów ucieszyło bardzo, że pan Alojzy podsumował spotkanie, głównie ze względu na towarzyszącą mu atmosferę, oraz znajomych, których spotkał na nim po latach, jako jedno z najlepszych jakie mu kiedykolwiek zorganizowano.

Ruch Autonomii Śląska zapowiedział organizację kolejnych spotkań otwartych na raciborszczyźnie.

źródło: RAŚ/Kamil Kotas, fot. B. Kacorzyk, oprac. żet