Wtorek, 22 października 2019

imieniny: Halki, Kordiana, Kordelii

RSS

Co z tą spalarnią? Radny Fita pytał, bo mieszkańcy się boją

01.01.2017 13:00 | 8 komentarzy | ma.w

Michał Fita (na zdj.) wrócił na sesji do tematu, który pojawił się w radzie przed miesiącem. Wyborcy dopytują go o zapowiedzianą budowę spalarni. - Czy będzie to spalarnia odpadów niebezpiecznych? Gdzie powstanie - z tymi kwestiami zwrócił się na grudniowej sesji do prezydenta Lenka.

Co z tą spalarnią? Radny Fita pytał, bo mieszkańcy się boją
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mirosław Lenk uspokajał, że odpadów niebezpiecznych spalać nie wolno. - Można spalać tylko to, co jest wysegregowane z RIPOK-u i jest wysokokaloryczne. Obecnie spala się to w cementowniach i firmy branży śmieciowej dużo za to płacą. Wpadli więc na pomysł budowy Instalacji Termicznej Utylizacji Odpadów Komunalnych - wyjaśniał radnemu.

- Unikałbym słowa spalarnia - podkreślił Mirosław Lenk. Rozmawiał w tej sprawie z prezes Rafako Agnieszką Wasilewską-Semail. Spółka projektuje takie instalacje. Są to przedsięwzięcia z zakresu OZE (Odnawialne Źródła Energii). - Nie wiem gdzie to może powstać - zaznaczył M. Lenk.

Na sesji Lenk wspomniał o tym, że "spalarnię" może zbudować Empol. Mówił o zaangażowaniu w sprawę ze strony Rafako. Instalacja może odzyskiwać ciepło. - Nie powiem, że to ciepło odpadowe, ale alternatywne już tak - skwitował. Na jego wiedzę "spalarnia" mogłaby ogrzewać duże osiedle bloków i zapewnić Rafako połowę rocznego zapotrzebowania na energię (poprzez duży blok energetyczny). Szkodliwość "spalarni" prezydent porównał do 5 kominów w domach jednorodzinnych. Jego zdaniem owe kominy są bardziej szkodliwe.

Ludzie:

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.