Wtorek, 18 lutego 2020

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

Zima w lasach rudzkich. Nie taka straszna, jak ją malują...

31.12.2016 13:00 | 0 komentarzy | ż

Wszystkożerne dziki jak pługi przekopują się przez zaspy śnieżne wygrzebując z ziemi korzonki, nasiona, owady i ślimaki. Sarny i jelenie zjadają pędy drzew i krzewów. Natomiast jeże i nietoperze...

Zima w lasach rudzkich. Nie taka straszna, jak ją malują...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nastała zima. Okres chłodu, głodu i ciemności. Czas, gdy życie zamiera, usypia, a ci, którzy nie zapadli w sen zimowy, albo głodują, albo wynieśli się do ciepłych krajów. Przynajmniej tak nam się wydaje. A jak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy sami - wybierzmy się do lasu.

Wydawać by się mogło, że w trakcie takiej wycieczki niewiele zwierząt spotkamy - wszak śpią one snem zimowym. Jednak to nieprawda, o czym świadczą odciśnięte na śniegu lub w mokrej ziemi tropy zwierząt i głosy ptaków (...).

Te ssaki, które nie są w stanie zdobyć zimą pokarmu – zapadają w sen zimowy. Robią taknietoperze, które wszak polują na owady latające, ale i np. jeże. Jednak już ryjówki są aktywne przez całą zimę, wyszukując w ściółce leśnej ukrytych owadów. Pomagają im w tym doskonale rozwinięte zmysły: węchu, dotyku i – u niektórych gatunków… echolokacji. W ciężkich czasach ryjówki potrafią przestawić się nawet na spożywanie nasion. Nasion pod śniegiem szukają równieżmyszy, ukryte doskonale przed wzrokiem drapieżników (...).

Wbrew pozorom zimą las oferuje ssakom sporo pożywienia. Duże ssaki roślinożerne - sarnyjelenie zjadają pędy drzew i krzewów oraz wygrzebują spod śniegu krzaczki borówek lub uschłe rośliny runa. Śnieg im w tym za bardzo nie przeszkadza, dopóki nie jest zbyt głęboki (...)

Cały artykuł o zimie w lasach rudzkich dostępny jest TUTAJ (tekst: MILVA, zdjęcia: T. Sczansny).