środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Turza Śląska: po raz trzeci przemaszeruje Orszak Trzech Króli

28.12.2016 20:27 | 0 komentarzy | (q)

6 stycznia kilkudziesięciu aktorów już po raz trzeci odegra biblijne sceny sprzed 2000 lat na ulicach Turzy Śląskiej. Przesłanie tegorocznego Orszaku Trzech Króli będzie się odnosić do ochrony przyrody.

Turza Śląska: po raz trzeci przemaszeruje Orszak Trzech Króli
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
styczeń
6 piątek

Turza Śląska: po raz trzeci przemaszeruje Orszak Trzech Króli

Start 06.01.2017 o godz. 12:00 wstęp wolny

Hasłem przewodnim Orszaku Trzech Króli 2017 w całej Polsce jest motto – św. Franciszka „Pokój i dobro”. Scenariusz Orszaku będzie więc opowiadał o stworzeniu, przyrodzie i jej ochronie.

Do Orszaku intensywnie przygotowują się już w Turzy Śląskiej. Tu Orszak Trzech Króli odbędzie się już po raz trzeci. Podobnie jak rok temu, w organizację Orszaku zaangażowali się uczniowie, nauczyciele i rodzice z tutejszej szkoły podstawowej, gimnazjum oraz Parafia Matki Boskiej Fatimskiej. Orszakową inscenizację uświetni Bractwo Ognia Spaleni z Rybnika.

Nowością podczas Orszaku w Turzy będzie też zbiórka przedmiotów na cele misyjne. Dodajmy – przedmiotów nietypowych. - Podczas Orszaku zachęcamy wszystkich do przyniesienia ze sobą starych kluczy i zużytych, bądź niesprawnych telefonów komórkowych – mówi Beata Brachmańska – przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Turzy Śląskiej. - Zostaną one przekazane Ojcom Werbistom na ich działania misyjne.

Obchody Orszaku Trzech Króli w Turzy Śląskiej rozpoczną się 6 stycznia o godz. 11:00 od uroczystej mszy św. w kościele Matki Boskiej Fatimskiej. O godz. 12:00 wyruszy orszak, a inscenizacja jasełkowa zakończy się przy żywej szopce.

Pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się w Polsce 2008 roku. Od tego czasu wydarzenie przerodziło się prawdopodobnie w jedno z największych społeczno-kulturalnych wydarzeń w Polsce, z tak wyraźnym chrześcijańskim i wspólnotowym przesłaniem. Nad Orszakiem w poszczególnych miejscowościach patronat obejmują lokalne władze samorządowe i kościelne. Orszak odbywa się 6 stycznia, w Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.